Gaz çıkartmanın şoke edici faydaları!

Günlük hayatta yaptığımız çoğu şeyin sağlığımız açısında faydalı olup olmadığını bir süre sonra hiç düşünmüyoruz. Hatta çıplak uyumak, duş alırken idrar yapmak gibi çoğu şeyi utanarak anlatıyor ya da hiç dile getirmiyoruz. İşte bunlar gibi bir alışkanlık daha var ki kimse ne kadar yararlı olduğunu bilmiyoruz. İşte gaz çıkarmanın daha önce hiç duymadığınız sağlığa etkileri... 

03 Eylül 2017, Pazar 15:12
A A

Haberi okumadan önce hepimizin hemfikir olması gereken bir şey var: Gaz çıkarmak tamamen doğal bir bedensel işlevdir. Besinlerin sindirim sürecin normal bir parçasıdır. Mide ve bağırsaklarda yediklerimiz sindirilirken yan ürün olarak gaz oluşur. Dünyadaki herkesin sağlıklı bir sindirim yapabilmesi için bu böyle olmak zorundadır, özetle bu olay size özel bir durum değildir. Gaz çıkarmaktan çok daha fazla endişe etmemiz gerekirdi

Şişkinliği azaltır

Şişkinliği azaltır

Çok yedikten sonra şişmiş hissediyorsanız, bunun nedenlerinden bir tanesi içinizde biriken gazdır. Şişkinliğin bir sebebi de hücrelerinizin su tutmasıdır. Bu şişkinlik ve rahatsızlık hissi mutlaka kurtulmanız gereken bir durumdur? Bunun için bırakın gazları, şişkinlik ve rahatsızlığınız anında azalacaktır

Bağırsaklarınızın sağlığı için iyidir

Bağırsaklarınızın sağlığı için iyidir

Annelerimizin küçükken gazımızı tutmamızı söylediğini hatırlıyor musunuz? Atalarımızdan gelen bu bilgelik ciddiye alınmalıdır.  Uzun süre boyunca gazınızı tutmanız sağlığınız için iyi değildir. Uzmanlara göre utanç verici durumlardan kaçınmak için ara sıra tutmamız sorun yaratmaz iken eğer sindirim sorunlarınız varsa, gaz tutmanız bağırsaklarınızda tıbbi rahatsızlıklara neden olabilir .

Mükemmel bir erken uyarı sistemidir

Mükemmel bir erken uyarı sistemidir

Osurmak, kaçamayacağınız bedensel işlevlerden biridir. Günün birinde gazınız oluşabilecek bazı sağlık sorunlarınızı erken tahmin etmenize yardım ettiğinde, doktora gitmeniz için bir işaret gösterdiğinde bu aktivitenin varlığı için minnettar olabilirsiniz. Aşırı kokular, artan gaz sayısı ve garip gaz sancıları laktoz intoleransı gibi hafif ve kolon kanseri gibi aşırı hastalıklar için size bir uyarı işareti olabilir.

Kokusu faydalıdır

Kokusu faydalıdır

Evet, doğru okudunuz, osuruklarınızı koklamanız aslında sizin için sağlıklı olabilir. Kulağa tuhaf geliyor fakat yapılan araştırmalar gazımızda az miktarda ürettiğimiz bir bileşik olan hidrojen sülfürün aslında bizi daha sonraki hastalıklardan koruyabileceğini gösteriyor. Bu gaz, genellikle sindirim gazı içinde bulunan “çürümüş yumurta” kokusu veren toksik bir maddedir. Ancak küçük dozları hücre hasarlarının oluşmasına engel olabilir, inmeleri ve kalp krizlerini önleyebilir.

Diyetinizi dengelemenize yardımcı olabilir

Diyetinizi dengelemenize yardımcı olabilir

Hepimizin sağlıklı kalabilmesi için dengeli bir diyet yapması gerekir ve osurukların, bağırsağının hangi gıdalara ihtiyacı olduğunu anlamana yardımcı olabilir. Farklı gıdalar farklı gazlar üretir, size diyetinizden nelerin eksik olduğu veya fazla olduğu konularında ipuçları verebilir. Örneğin, nadiren gaz çıkarmanız, muhtemelen diyetinizde mercimek, fasulye ve lahana gibi daha fazla lif içeren gıdalara ihtiyacınız olduğunun işareti olabilir. Bu arada, çok fazla kırmızı et yenmesi daha sonra çok hoş olmayan bir koku ortaya çıkarabilir ve bu da et tüketiminizi azaltmanız gerektiğinin işareti olabilir.

Sağlıklı bağırsak bakterilerine sahip olduğunuzun işaretidir

Sağlıklı bağırsak bakterilerine sahip olduğunuzun işaretidir

Pekala, işte tatsız bir gerçek daha: daha ince, daha sağlıklı olan insanlar daha çok osuruyorlar. Başka bir deyişle, daha iyi bir sağlık durumu için ödediğiniz bedel biraz daha fazla koku ve gaz oluşturan bir sindirim sistemi olabilir. Bunun nedeni bağırsak bakterilerinizi besleyen ve daha etkili sindirim yapmanıza yardımcı olan karnabahar, lahana ve brüksel lahanası gibi gıdalar tüketmeniz olabilir. Bu yeşil yapraklı besinler, bağırsak bakterilerinin daha çok çalışmalarına yardımcı olur, bu da daha iyi bir sindirim ve daha fazla gaz üretimi anlamına gelir.

Çok büyük bir rahatlamadır

Çok büyük bir rahatlamadır

Kabul edelim; uzun süren bir osuruktan sonra gelen his çok rahatlatıcı bir histir. Yanlış yerlerde osurmak utanç verici olabilir, ancak verdiği rahatlık buna değecektir. Gazınızı tutmak sizi rahatsız eder ve huysuz birisi olmanıza neden olabilir, serbest bırakmak ise sizi rahatlatır. Kokuya neden olan bu zorunlu ihtiyacın gizli yararlarını duymak sizi şaşırttı mı. Yorumlarınızı  ve sevdiklerinizle paylaşın ki onların yanında osuruğunuzu kaçırdığınızda belki sizi ayıplamaktan vazgeçerler.