Gazeteci Cüneyt Ünal Türkiye'de

Suriye'de esir tutulan gazeteci Cüneyt Ünal, CHP heyetinin girişimiyle 90 gün sonra Türkiye'ye geldi

18 Kasım 2012, Pazar 11:09
A A

Esad yönetiminin 87 gün cezaevinde tuttuğu gazeteci Cüneyt Ünal, CHP milletvekillerinin girişimiyle dün serbest bırakılmıştı. 

Sağlık durumu iyi olan Cüneyt Ünal, güvenlik nedeniyle geceyi Lazkiye’de geçirdi. Ünal sabah erken saatlerde 9 kişilik CHP heyetiyle birlikte karayoluyla Türkiye'ye doğru yola çıktı. Yaklaşık 1 saatlik yolculuğun ardından Cüneyt Ünal, gerekli işlemlerin yapılması için Yayladağı Gümrük binasına alındı.

Ünal, CHP Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl, Mevlüt Dudu, Refik Eryılmaz ve Ankara Milletvekili Levent Gök’ün de yer aldığı 9 kişilik heyetle Suriye
tarafındaki Kesep Sınır Kapası’ndaki işlemlerin ardından Türkiye’ye geçti.

CHP Milletvekili Hasan Akgöl'ün elini sımsıkı tutarak gözyaşları içinde Yayladığı Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye giren Ünal, işlemlerinin yapılmasının ardından Türkiye'ye giriş yaptı.

Eşine gözyaşları ile sıkı sıkı sarılan Cüneyt Ünal şunları söyledi:

"90 gündür hapishanede kimsele konuşamadım. O yüzden sesim titrerse, konuşamazsam şimdiden özür diliyorum. 90 gün sonra evime dönmek, eşime kavuşmak çok mutlu bir şey. Destek veren herkese, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. 90 gün boyunca 2 metrekarelik bir alanda yaşadım. Gözümü her açtığımda soğuk bir duvarla karşılaştım. Tek bir battaniyeyle, yerde yattım. Dün ilk kez sıcak bir yatak gördüm. Eşime aileme kavuştum. Çok mutluyum. Suriye askerlerinden bir şiddet görmedim. İyi davrandılar. Darp olayı, halk tarafından ilk yakalandığım anda, Suriyeli askerlere teslim edilene kadar yaşandı. Askerler iyi davrandılar.
Çay ve su ikram ettiler. Askeri cezaevine götürdüler.

Adobe Flash Player Yükle

 

Cünet Ünal'ın eşi Nuray Ünal da, "Eşim geldiği için çok mutluyum. 90 gündür çok şeyler yaşadım. Oraya giden heyete, emeği geçen herkese, eşimi bana kavuşturdukları için çok teşekkür ediyorum.

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz ise, Cüneyt Ünal'ın getirilmesiyle ilgili süreci şöyle açıkladı:

"Bu süreçte bize destek veren herkese teşekkür ediyorum. Biz hem Cüneyt için hem de Filistinli Bashar Fehmi Kadumi için Suriye'ye gidebildik. Sadece Cüneyt'i getirebildik. Bashar hakkında bir bilgi alamadık. Ancak Devlet Başkanı ile görüştük. Bashar'ın durumu ile ilgili bilgi istediğimizi ilettik. Kendisi talimat verdi. Bashar'ın akıbeti ile ilgili Suriyeli yetkililerden 24 saat içinde bilgi bekliyoruz. Bu işe girişirken, bizler hiçbir siyasi kaygı içine düşmeden, tamamen insani duygularla, milletvekili sorumluluğu içinde hareket ettik. Gittik, Cüneyt'i aldık, geldik. Cüneyt kardeşimizin Türkiye'ye getirilmesinin, Türkiye'de tutuklu bulunan gazetecilerini durumunun gözden geçirilmesine katkı sağlamasını diliyoruz. Gözümüz aydın" dedi.

Halep’te öldürülen Japon kadın gazetecinin eşi de sınır kapısında...

Halep’te öldürülen Japon kadın gazeteci Mika Yamamoto’nun eşi Kazutaka Sato, olay sırasında yanlarında bulunan Cüneyt Ünal’ı karşılamak üzere Yayladağı Gümrük Kapısı’na geldi.

Sato, Yayladağı Gümrük Kapısı’nda Cüneyt Ünal’ın Türkiye’ye getirilmesini bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, 20 Ağustos günü saat 09.00 sıralarında Kilis’ten Suriye’ye giriş yaptıklarını söyledi.

Sato, eşi Yamamoto, Cüneyt Ünal ve Bashar Fehmi Kadumi’yle Halep’e gittiklerini ve burada çekim yapmaya başladıklarını belirterek, şöyle devam
etti:

"Çekim yapmaya başladığımız sırada bir grup üniformalı asker yanımıza yaklaştı. Askerler bize 10-15 metre mesafeye kadar yaklaştıkları sırada eşim
benim sol yanımda, Cüneyt ve Bashar ise sağ tarafımdaydı ve aniden bir çatışma başladı. İlk anda 3-4 el silah sesi duyduk. Silah sesleri daha sonra seri şekilde devam etti. Ben kaçtım, eşim, Cüneyt ve Bashar’ın nerede olduklarını bilmiyordum. Ben bir binaya sığındım. Daha sonra eşimi orada bir hastaneye götürdüklerini öğrendim. Eşimin cenazesini Türkiye’den Japonya’ya götürdükten sonra vücudunda 9 mermi yarası olduğunu öğrendim."
Suriye’de neler yaşandığını Cüneyt Ünal’ın ağzından dinlemek istediğini belirten Sato, "Cüneyt’in orada ne gördüğünü, neler yaşadıklarını anlatmasını
isteyeceğim. Eşim öldüğü için çok üzgünüm ancak Cüneyt’in sağlıklı bir şekilde döndüğü için seviniyorum. Hayatta kalabildiği için onu tebrik ediyorum. Sanıyorum ailesi de çok mutludur" diye konuştu.

CÜNEYT ÜNAL İSTANBUL´A GELDİ

90 gündür Suriye’de tutuklu bulunan ve Şam’da CHP heyetine teslim edilen Türk gazeteci Cüneyt Ünal, İstanbul’a geldi. Önce Ankara’ya gelen Gazeteci Cüneyt Ünal, buradan da eşiyle birlikte Türk Hava Yolları’na ait bir uçakla saat 20.30 sıralarında Atatürk Havalimanı’na indi. Atatürk Havalimanı İç Hatlar Geliş Terminali’nde kendisini bekleyen gazetecilere "Yorgunum evime gitmek istiyorum" diyen Ünal, eşiyle birlikte bindiği bir taksiyle havalimanından ayrılarak, Eyüp’teki evine gitti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;