Gazi olaylarında ölenler anıldı

Gazi Mahallesi ve Ümraniye'de 16 yıl önce çıkan olaylarda ölen 17 kişi anıldı

12 Mart 2011, Cumartesi 15:51
A A

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Halk Cephesi'nin de aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi saat 10.00'dan eski Gazi Karakolu'nun bulunduğu Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde toplandı.

"Gazi şehitleri ölümsüzdür", "Gazi şehitleri onurumuzdur" şeklinde slogan atan grup, "Halkımızı katledenlerden hesap soracağız", "Şehitlerimiz ölümsüzdür" şeklinde pankart taşıdı. Yürüyüşe geçen gruba, CHP Milletvekili Mehmet Sevigen ile BDP Milletvekili Sabahat Tuncel de katıldı.

Sloganlar atarak Dostlar Kıraathanesi'ne gelen grup, buraya kırmızı karanfiller bıraktı. Grup daha sonra Gazi Mezarlığı'na gelerek 16 yıl önce hayatını kaybedenleri mezarları başında andılar.

Gazi Mezarlığı'na kadar süren yürüyüşte polisin çevrede geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Mezarlıkta yapılan basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

"GAZİ KATLİAMI AYDINLATILMADAN TÜRKİYE'DE GERÇEK ANLAMDA DEMOKRASİ OLMAZ"

BDP Milletvekili Sabahat Tuncel, " Aileler bu karanlığın aydınlatılmasını istiyor. Biz BDP olarak hep buradaydık. Çünkü biz şuna inanıyoruz. Gazi aydınlatılmadan Maraş aydınlatılamaz. Maraş aydınlatılmadan Dersim aydınlatılamaz.

Türkiye'nin artık karanlık geçmişiyle yüzleşmesi gerekiyor. Bunlarla yüzleşmeden Türkiye'de gerçek anlamda bir demokrasi ve özgürlük olmaz. Gazi katliamının sorumluları umarım yargılanır. Bu sadece Gazi Mahallesi'nin sorunu değil. İnsanlığın sorunudur"

Serpil KIRKESER/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;