Gazi tekne

Bartın'ın Kapsuyu köyünde bir depoda Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan 110 yıllık bir tekne bulundu

14 Temmuz 2010, Çarşamba 05:00
A A

Gideros Koyu’ndan Anadolu’ya

Kurtuluş Savaşı sırasında, Rusya’dan silah ve erzak taşımada kullanıldığı belirtilen 110 yıllık yelkenli tekne Bartın Kapsuyu köyünde bir depoda ortaya çıktı.

Teknenin hikayesini köyde oturan 77 yaşındaki Hasan Turan, büyüklerinin duyduklarına dayanarak şöyle anlattı: “İpsiz Recep 1922’de Kapusuyu’na gelip, Kurucaş ile Yeniköy sınırları içersindeki İdare Boğazı’na karargah kurmuş. Rusya’dan getirdiği silah ve cephaneyi Gideros Koyu’ndan Anadolu’ya sokmuş.”

12 metre uzunluğunda

Hasan Turan: “İşte o zamanlarda Kapusuyu’nda oturan Kör Hasan ve Mehmet sahip olduğukları 12 metre boyundaki bu yelkenlinin yardımıyla İpsiz Recep ile birlikte Sivastopol Limanı’ndan aldıkları silah ve mühimmatı Kapusuyu’na getirmiş. Bu tarihi tekne uzun süre Milli Mücadele’de çarpışan Anadolu’daki askerlerimize cephane, yiyecek ve tuz desteği sağlamış. 110 yaşında olan bu tekne yıllardır kapalı olarak tutuluyor. Kimsenin bu teknenin burada olduğundan haberi yok” diye konuştu.

İPSİZ RECEP KİMDİR?

İpsiz Recep 1862’de Rize’de doğmuştur. Yelkenlisi ile Zonguldak’tan kömür taşımacılığı yaparken işleri bozulunca eşkiyalığa başlamıştır. Kandıra civarında Müslüman halka zulmeden Rum çetelerine karşı Kuvayı Milliye saflarına katılmıştır. İstanbul’dan Anadolu’ya takalarla silah ve cephanelik sevketti. İpsiz Recep Milli Mücadele yıllarında göstermiş olduğu kahramanlıklarla yüzbaşı rütbesi almıştır.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;