Gaziler yeniden komando oldu

TÜRK Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'nde tedavi gören 20 gazi, Isparta''daki Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı''nda silah arkadaşlarıyla hasret giderip komando eğitimlerini tazeledi

26 Nisan 2014, Cumartesi 16:19
A A

TÜRK Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’nde tedavi gören 20 gazi, Isparta’daki Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı’nda silah arkadaşlarıyla hasret giderip komando eğitimlerini tazeledi. Protez bacakları, elleri ve tek gözleriyle 78 metre yüksekliğindeki kuleye tırmanan gaziler, atış alanında ise hedefleri tam 12’den vurdu. Üç günlük program sonunda gazilere komando brövesi takıldı, bere giydirildi.

Ankara’daki Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’nde tedavi gören 20 gazi, Eğirdir Dağ Komando Okulu Eğitim ve Merkez Komutanlığı’nın davetlisi olarak Isparta’ya geldi. Komando yetiştirilen okula gelen gaziler için özel karşılama töreni düzenledi. Gazileri getiren otobüs, Eğirdir’e girdiğinde ellerinde Türk bayrakları bulunan askerler, yolun her iki tarafından onları selamladı. Isparta Valisi Vahdettin Özkan ve Eğirdir Dağ Komando Okulu Eğitim ve Merkez Komutanı Tümgeneral Ethem Büyükışık, nizamiye kapısında gazilerle kucaklaştı.

Ertesi gün zorlu bir komando eğitimine başlayan gaziler, Karaburun mevkiinde özel engel parkurlarını geçti, dünyada çok maksatlı tek eğitim kulesine çıktı.

78 metre yüksekliğindeki kuleye ilk olarak, 2007 yılında Bingöl Yayladere’de teröristlerle girdiği silahlı çatışmada iki ayağı ve bir gözünü kaybeden gazi Muhammet Çelik tırmandı. Komando andı içen Çelik, tırmanışını tamamladıktan sonra 78 metre yükseklikten kendisini bırakarak halatla zemine inmeyi başardı.

Emrullah Dağ, Levent Çenesiz, Aydın Yılmaz’ın aralarında bulunduğu gaziler de zorlu kuleye aynı şekilde tırmandı.

Eğirdir’de bu eğitimi almaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen gazi Çelik, "Askerlik günlerime geri döndüm. Burada engelli olduğumu unuttum" dedi.

Güneydoğu’daki çatışmalarda yaralanan gaziler ile malulen gazi olan askerler daha sonra atış alanına geçti. Burada yeni görev yerleri belli olan 354’üncü dönem asteğmenler tarafından karşılanan gazilere büyük ilgi gösterildi. Yüzlerce asteğmen gazileri sevgi gösterisiyle karşıladı, atış alanına götürdü.

Atış alanında önlerine konulan hedeflerin tamamını vuran gazileri, Tümgeneral Ethem Büyükışık ayakta alkışladı

2008 yılında Hakkari’nin Şemdinli İlçesi Aktütün Karakolu’nda iki ayağını kaybeden Baran Timuçin, gazi olduktan sonra ilk kez böyle bir tazeleme eğitimine katıldığını söyledi.

yeniden yaşadığını ifade eden Timuçin, "Asker olduğumuzu unutmadığımızı gördük. Engelli olsak da, bir parçamız kalsa da bu vatan için kanımızı seve seve son damlasına kadar vermeye hazırız" diye konuştu. yeniden yaşadığını ifade eden Timuçin, "Asker olduğumuzu unutmadığımızı gördük. Engelli olsak da, bir parçamız kalsa da bu vatan için kanımızı seve seve son damlasına kadar vermeye hazırız" diye konuştu.

Gazilere silah arkadaşları da özel gösteri yaptı. İlk olarak komandolar, Karaburun mevkiindeki dev kuleye ip halatlarla tırmandı ve ardından hiçbir destek almadan 78 metre yükseklikten aşağıya halatla indi.

Programın son gününde ise komando okulu nizamiyesinde gazilere bröve ve bere takıldı.

Burada gazilere şükran belgesi ve fahri komando beratı veren Tümgeneral Büyükışık, şunları söyledi: "Sizlerin fedakarlıklarınız ve vakur duruşunuz bizleri daha kudretli kılmakta. Sizlerden aldığımız güçle Türkiye Cumhuriyeti geleceğe daha emin adımlarla yürümektedir." Gaziler, 3 günlük programın ardından Ankara’ya döndü.