Gaziye büyük ayıp

Hakkari Dağlıca'da 1998'de PKK'lı teröristlerin düşürdüğü ve 17 askerin şehit olduğu helikopterden sağ kurtulan tek asker Engin Yaşar, orman işçisi olmak için platinli ayağıyla sınava girdi ve koşu yarışmasına katılmak zorunda kaldı

15 Temmuz 2010, Perşembe 05:00
A A

SON KURŞUNA KADAR

1998’de Şemdinli’den havalanan ve 18 askeri taşıyan Sikorsky helikopter PKK’lı teröristlerin saldırısına uğradı. Yerden açılan ateşle vurulan pilot, alev alan helikopteri yere indirdi.

Helikopterdeki 8 asker şehit olmuştu. Sağ kalan 10 asker PKK’lılarla göğüs göğüse 2 saat çatıştı. 9’u daha şehit oldu. PKK’lılar ağır yaralı Engin Yaşar’ı ‘öldü’ diye bıraktı.

ÇABUK UNUTULDU

Engin Yaşar o günlerde ‘kahraman’ olarak görüldü. Yaralı bileğine platin takıldı. Ne yazık ki çabuk unutuldu. İşsiz kaldı. Engin Yaşar önceki gün İzmir Menemen’de 6 aylığına alınacak 190 orman işçisinden biri olabilmek için platinli ayağıyla yarıştı.

İşe 492 kişi başvurunca adaylar birbirleriyle yarıştırıldı. Engin Yaşar platinli ayağıyla başarılı olamadı.

ŞOFÖRLÜK YAPMIŞ

Engin Yaşar, “Şoförlük yaparak hayatımı sürdürmeye çalıştım. Ama iş sürekli olmadı. Cumhurbaşkanımıza ve başbakanımıza mektup yazarak durumumu anlattım. Ne yazık ki devlet bana sahip çıkmadı. Bu sınavı kazansaydım, 6 ay orman yangını söndürme işinde çalışacaktım. Aslında ayağımdaki platinle bu işi yapamam ama çaresizim. Bu koşuyu bile yapmamalıydım” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;