Gazze'de 18 'İsrail casusu' böyle kurşuna dizildi

Gazze'de 18 Filistinli, 'İsrail adına casusluk yaptıkları' ve 'savaşçıların, tünellerin, bombaların yerini İsrail'e söyledikleri' gerekçesiyle kurşuna dizilerek öldürüldü

22 Ağustos 2014, Cuma 16:33
A A

İsrail'e altı haftadır süren Gazze operasyonu sırasında yardım etmekle suçlanan Filistinlilerden 7'si, Gazze'nin en büyük meydanlarından birindeki bir caminin önünde kurşuna dizildi.

AFP'nin haberine göre, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları üniforması giyen maskeli kişilerce vurulan Filistinlilerin infazı, cami cemaati ve yoldan geçenlerin önünde yapıldı.

90'LI YILLARDAN BU YANA İLK KEZ AÇIK İNFAZ


Reuters, 1990'lı yıllardan beri Gazze'de halk önünde ilk kez idam gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

AA'nın haberine göre, Hamas hareketine yakınlığıyla bilinen El-Mecdu'l-Emni internet sitesinde, "direnişin, düşmana bilgi aktaranlara merhamet göstermeyeceği, idamın söz konusu kişilerin esas cezası olacağı" ifade edildi.

Sitedeki haberde, "direnişin güvenlik birimlerinin", şüpheli ve casuslara karşı önlemlerin arttırılması yönünde emir aldığı ifade edilirken, "direnişin güvenlik birimlerinin", şüpheli ve casuslara karşı önlemlerin arttırılması yönünde emir aldığına işaret edilen haberde, "sosyal dokuyu korumak amacıyla infaz alanına gazeteci alınmadığı gibi idam edilen kişilerin fotoğraf ve isimlerinin de açıklanmadığı" belirtildi.11'İNİN İNFAZI DA KARAKOL ÖNÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Görgü tanıkları, İsrail adına casusluk yaptığı iddia edilen diğer 11 kişinin ise Gazze'deki eski bir karakolun önünde vurularak idam edildiğini belirtti.

'Casus'ların kurşuna dizildiği duvara asılan "Filistin Direnişi" imzalı hüküm mektubunda, "Düşmana savaşçıların, direniş tünellerinin, bombaların, roketlerin ve savaşçıların evlerinin yerleri hakkında bilgi sağladılar. Ve işgalci de bu bölgeleri bombalayarak, çok sayıda savaşçıyı öldürdü" denildi.

CAN KAYBI GİDEREK ARTIYOR

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 2 bin 91'e yükseldi.

Gazze'de görevini fiili olarak sürdüren sağlık bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentine düzenlediği saldırılarda yaralanan Ahmed el-Abadile'nin öldüğünü belirtti.

Gazze'nin farklı bölgelerine bugün yapılan saldırılarda dört kişinin öldürüldüğünü kaydeden Kudra, saldırıların başladığı 7 Temmuz'dan bu yana 2 bin 91 Filistinlinin öldüğünü, 10 bin 500 kişinin yaralandığını söyledi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;