Gazze'de ateşkes umudu bugüne kaldı

İsrail'in gece boyunca sürdürdüğü hava saldırıları ardından ateşkes için uluslararası girişimler hızlandırılıyor

21 Kasım 2012, Çarşamba 10:20
A A

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton bugün İsrailli liderler ile görüşmek için Batı Şeria ve Kahire'ye bir gezi düzenleyecek. Filistinli kaynaklar dün ateşkes ilan edileceğini duyurmuştu ancak İsrail böyle bir anlaşmaya varılamadığını söyledi.

Sekiz gün önce saldırıların başlamasından bu yana 136 Filistinli ve beş İsrailli hayatını kaybetti.

Dünkü saldırılar sonucunda ise en az 20 Filistinli ve iki İsrailli hayatını kaybetti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ateşkes girişimleri için bölge liderleri ile görüşüyor.

Bugün erken saatlerde Gazze'de bulunan BBC muhabirleri yüksek bir patlama sesi duyduklarını ve ardından elektriklerin kesildiğini bildirdi.

BBC muhabiri Rüştü Ebualuf, İsrail tarafından atılan sekiz füzenin Gazze'nin merkezinde Hamas'a ait bir hükümet binasına isabet ettiğini ve yıkılan binada yangın çıktığını söyledi.

El Cezire kanalının binası da patlamadan zarar gördü.

İsrail ordusu twitter üzerinden yaptığı açıklamada "medya binasının yedinci katında bulunan Hamas istihbarat merkezini noktasal olarak hedeflediğini" söyledi.

Gazze'de bulunan yabancı gazeteciler, Deyra Oteli'nin camlarının kırılmasına yol açacak düzeyde yüksek bir patlama sesi duyduklarını aktardı.

Fransız haber ajansı AFP, Gazze'de ofisinin bulunduğu bir binanın İsrail hava saldırıları sırasında vurulduğunu söyledi. Ajans, saldırıda çalışanlarından yaralanan kimse olmadığını belirtti.

İsrail gece boyunca Gazze'de 100'den fazla 'terör alanına' saldırdığını ve bunların 50'sinin yeraltında bulunan roketatarlar olduğunu söyledi.

İsrail Ordusu, ayrıca, Hamas'ın yönetim ve kontrol merkezi olduğunu söylediği İç Güvenlik Bakanlığı'na da saldırdığını duyurdu.

Gazze'de Sağlık Bakanlığı gece boyunca yaşanan saldırılarda 15 kişinin yaralandığını söyledi.

İsrail, geçen hafta boyunca Gazze'den 800'den fazla roket atıldığını belirtti. Dün ise 162 roket atıldığı bildirildi.

Roketlerin büyük bir kısmı İsrail'in Demir Kubbe adlı füze savunma sistemleri tarafından durduruldu.

İsrail radyosunun haberine göre, dün gece iki roket düşürülürken, diğerleri İsrail topraklarına isabet etti. Yerel medya kaynaklarına göre sabah itibariyle İsrail'in güneyinde hava saldırısı sirenleri duyuluyordu.

Ateşkes umudu bugüne kaldı

Mısırlı ve Filistinli yetkililer dün yaptıkları açıklamada Kahire'de süren görüşmelerin ardından ateşkes ilan edileceğini söylemişti.

Ancak İsrail sözcüsü Mark Regev BBC'ye yaptığı açıklamada henüz böyle bir anlaşmaya varılmadığını söyledi.

Regev "Hamas'ın geçici bir moladan memnun kalacağına hiç kuşkum yok; böylece dinlenip yeniden silahlanacaklar ve gelecek hafta ya da gelecek ay İsrail'e yeniden roket fırlatacaklar" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, dün gece Kudüs'e giden Clinton'ın iki saat boyunca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrailli diğer yetkililer ile görüştüğünü söyledi.

Nuland, İsrail'in güvenliğini sağlayacak ve Gazze'deki sivillerin yaşamlarını iyileştirecek sürdürülebilir bir çözüm için olası yolları görüştüklerini belirtti.

Nuland, İsrailli yetkililerin Clinton'dan Ramallah ve Kahire'deki görüşmeler ve Mısır'ın ateşkes girişimleri konusunda bilgi aldıklarını aktardı.

Görüşmeden önce açıklama yapan Netantahu İsrail'in diplomatik bir çözüm istediğini ancak ne gerekiyorsa da yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Nuland "bu soruna diplomatik yollarla uzun vadeli bir çözüm bulma ihtimali varsa, bunu tercih ederiz. Ancak aksi takdirde İsrail'in halkını korumak için ne gerekiyorsa yapmak zorunda olduğunu hepinizin anlayacağına eminim" dedi.
Kara harekatı

Mısır tarafından görüşmeye açılan ateşkes planının içeriği bilinmiyor ancak hem İsrail hem de Hamas ön şartlar ileri sürdü.

İsrail'in talepleri arasında Gazze'den herhangi bir saldırı yapılmaması ve uluslararası toplumun Hamas'ın silahlanmasına engel olması var. Hamas ise Gazze üzerindeki ambargonun kaldırılmasını ve İsrail tarafından düzenlenen suikastlare bir son verilmesini istiyor.

İsrail saldırıları bir hafta önce Hamas askeri lideri Ahmed Caberi'ye düzenlediği suikast ardından başladı. İsrail hükümeti Caberi'nin öldürülmesinin ve ardından başlayan saldırıların Gazze'den atılan roketleri durdurmayı amaçladığını söylüyor.

İsrail, 2007'den bu yana Gazze şeridinin yönetimini elinde bulunduran Hamas'ı devirmeye çalışmadığı konusunda ısrarlı.

İsrail askerleri Gazze sınırı boyunca konuşlanmış durumda. İsrail, bunun nedeninin görüşmeler devam ettiği sırada olası bir kara harekatı operasyonu olduğunu söyledi.

BBC TÜRKÇE

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;