Gazze'de Hamas kararına tepki

Mısır yargısının Hamas'ın "terör örgütü" olduğu yönündeki kararı Gazze'de protesto edildi

02 Mart 2015, Pazartesi 09:26
A A

Hamas’ın çağrısıyla Gazze’de toplanan ve ellerinde Hamas bayrakları taşıyan bir grup Filistinli, Mısır yargısının kararını kınadı.

Hamas yetkililerinden İsmail Rıdvan, gösteri sırasında yaptığı konuşmada "Mısır mahkemesinin kararı, Filistin halkını ve direnişini diz çöktürmeyi hedeflemiştir. Hamas’ın terör örgütü kabul edilmesi, dengeleri tersine çevirir" dedi.

Hamas’ın "işgalci İsrail" ile mücadele ettiğini belirten Rıdvan, Mısır’daki siyasi partilere, ülkelerinin tutumunu değiştirmesi noktasında acil harekete geçme çağrısında bulundu.

Kahire Acil İşler Mahkemesi, dün, Hamas hareketinin "Terör örgütü" olarak kabul edilmesi yönünde karar almıştı.

Askeri kanadı da 'terör örgütü' ilan edilmişti

Mısır'da Acil İşler Mahkemesi, 31 Ocak’ta da Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nı 'terör örgütü' olarak ilan etmiş, Hamas mahkemenin kararının İsrail'in çıkarlarına hizmet ettiğini söyleyerek tepki göstermişti.

Kahire Acil İşler Mahkemesi, 4 Mart 2014'te de Hamas'ın Mısır'daki faaliyetlerinin yasaklanmasına ve ülkede bulunan merkezlerinin kapatılmasına karar vermişti.

Mısır basını sık sık Hamas ve askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları'nı Sina'daki saldırılara karışmakla suçluyor. Bazı Mısırlı basın mensupları, televizyon programlarında, Mısır ordusundan Hamas'ı vurmasını istemişti. Hamas iddiaları reddediyor.

Hamas, 3 Ocak’ta 17 yaşında bir Filistinli gencin Gazze Şeridi sınırında Mısır güvenlik güçlerince öldürülmesini kınayarak bunun 'komşu kardeş ülkelerin arasındaki ilişkiye uygun olmadığını' belirtmişti.

Sina'ya tampon bölge

Mısır 24 Ekim’de Gazze sınırına yakın olan Sina Yarımadası'nda 30 Mısırlı askerin öldürüldüğü saldırının ardından 10 kilometrelik Gazze sınırında bir tampon bölge oluşturulmasına karar vermişti. Tampon bölgenin derinliği önce 500 metre olarak açıklandı ancak daha sonra 1 kilometreye kadar genişletilmesine karar verildi. Tampon bölgenin inşa sürecinde yaklaşık 800 ev yıkıldı.

Mısır, Gazze’deki Hamas’ı Sina’daki silahlı grupları desteklemekle suçluyor. 3 Temmuz darbesinden bu yana Kahire, Gazze sınırında 1600 tünel imha ettiğini açıklamıştı. Tüneller İsrail ablukası altında olan Gazze’ye silah, gıda ve para akışını sağlıyordu.

Mısır’da demokratik seçimlerle cumhurbaşkanı seçilen ilk başkan Muhammed Mursi’nin askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının ardından Sina’da orduyu hedef alan saldırılarda ciddi bir artış gözlemlenmişti. Mısır yargısı, 31 Ocak'ta da hareketin silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları hakkında benzer karar vermişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;