Gazzeli yaralı çocuğa 'acil' pasaport

İsrail'in saldırısında ağır yaralanan Gazzeli çocuk Emir Rakip'in yurt dışında tedavisi için yaralı haldeki fotoğrafıyla pasaport çıkarıldı

23 Ağustos 2014, Cumartesi 12:19
A A

İsrail'in saldırılarında ağır yaralandıktan sonra durumu kötüleşen Gazzeli çocuk Emir Rakip'in yurt dışında tedavisi için kendisine pasaport çıkarıldı. 6 Yaşındaki Emir Rakip'e çıkarılan pasporta başka fotoğraf bulunamadığı için yoğun bakımda çekilen fotoğrafı kullanıldı.

Fotoğrafın çekildiği Şifa Hastanesi'nden bir doktor telefonla Al Jazeera Türk'e yaptığı açıklamada, pasaport sayesinde Emir Rakip'in yurtdışında tedavi imkanı bulduğunu söyledi. Pasaport BM Genel Kurulu'nca statüsü devlete yükseltilen ve başkenti Ramallah olan Filistin Yönetimi tarafından verildi. Emir Rakip pasaportu çıkarıldıktan sonra Türkiye ya da başka bir ülkede daha donanımlı bir hastanede tedavi edilebilecek.

563 ÇOCUK ÖLDÜ

İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda şu ana kadar 563'i çocuk, 258'i kadın ve 98'i yaşlı 2 bin 98 kişinin hayatını kaybetti. 3 bin 189'u çocuk, bin 994'ü kadın, 388'i yaşlı olmak üzere 10 bin 500'den fazla kişi yaralandı.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Mısır'da gerçekleştirilen müzakerelerde kalıcı ateşkes sağlanamadı. Beş gün süren uzun ateşkesin 18 Ağustos’ta 24 saat daha uzatılması için anlaşmaya varıldı. İsrail ordusu, ateşkesin süresi tamamlanmadan roket atıldığı iddiayla ateşkesi bozdu ve yeniden Gazze'yi bombalamaya başlamıştı.

Ateşkesin 19 Ağustos’ta bozulduğundan bu yana Gazze’ye düzenlenen saldırılarda 78 Filistinli öldü.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;