Geç saatte yemek şişmanlatmaz

İngiliz Daily Mail Gazetesi beslenme hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar hakkında haber yaptı. İşte o yanlışlar:

26 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

*Geç saatte beslenmek kilo aldırır: Bir kişinin sağlıklı kalabilmesi için her gün belirli miktarda kalori alması gerekir. Eğer az kalori alırsa zayıflar ve sağlıksız olur, çok kalori şişmanlatır. Günün hangi saatinde yediğinizin önemi yoktur. Yeter ki günlük kalori ihtiyacınızdan fazlasını almayın.

* Yemekten hemen sonra spor yapılmaz: Bilinenin aksine yemeğin hemen ardından ‘aşırı ağır olmamak şartıyla’ spor yapmak midenize kramp girmesini engeller.

* C vitamini gribi engeller: Araştırmalara göre C vitamininin etkisi sadece 8 saattir. Bu süre geçtikten sonra hiçbir işe yaramaz.

* Kafein idrar söktürür: Kafeinin sık tuvalete gitmenize sebep olduğu doğrudur. Fakat kahve, çay ve çikolatayı her gün tüketiyorsanız böbrekleriniz kafeini işlemeyi ‘öğrenir’ ve tuvalete gitme sayınız düşer.

* Her gün 2 litre su içmek gerekir: 1940’larda yapılan bir araştırma vücudun günde 2 litre suya ihtiyacı olduğunu ortaya çıkardı. Bunun için aynı miktarda su içmemiz gerekmez. Vücut kızarmış ekmek dahil her besinden su çıkarır.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;