Gelir farkı

'İngiltere zengin' diye İngiliz'e yüksek tazminat ödemiş

03 Ekim 2009, Cumartesi 00:05
A A

Kuşadası’nda 2005’teki terör saldırısında 3 Türk ve 2 turist ölmüştü. Saldırıda ölen Türklerin ailelerine 70’er bin, İngiliz Helyn Bennett’in ailesine ise 2.4 milyon TL tazminat ödenmesine karar verilmişti. Mahkeme Başkanı Kamil Ergün “İngiltere’de gelir seviyesi yüksek. İngiliz yaşasaydı Türklerden fazla kazanacaktı. Bu yüzden tazminatı yüksek” dedi.

Kuşadası’nda 16 Temmuz 2005’te Kadınlar Plajı’na giden bir minibüste bomba patlamıştı. Terör saldırısında Deniz Tutum (21), Ufuk Yücedeniz (23), Eda Okyay (24), İrlandalı Tana Whalen (17) ve İngiliz Helyn Bennett (21) ölmüş, 13 kişi de yaralanmıştı. Saldırıda ölen 3 Türk’ün ailesi “Çocuklarımızı koruyamadınız” diyerek devlete tazminat davası açmıştı.

‘Türklerden değerli mi?’

2 yıl süren dava sonunda mahkeme ailelere 70’er bin TL ödenmesine karar vermişti. Ancak hazine avukatları bu miktarı fazla bularak temyize başvurmuştu. Saldırıda ölen İngiliz Helyn Bennett’in annesi Sharon Holden da dava açmıştı. Geçen temmuzda sona eren mahkeme Helyn Bennett’in annesine 2.4 milyon TL ödenmesine karar vermişti. Bu durum “İngilizler Türklerden değerli mi?” tartışmalarına yol açmıştı.

‘Daha çok kazanacaktı’

Bu tartışmalar üzerine Aydın İdare Mahkemesi Başkanı Kamil Ergün dün bir açıklama yaptı. Kamil Ergün “Yabancıların tazminatları, ülkelerindeki gelir durumlarına göre belirleniyor. İngiltere’nin milli geliri Türkiye’den yüksek. Helyn Bennett yaşasaydı Türklerden daha fazla para kazanacaktı. Tazminatlar arasındaki fark bundan kaynaklanıyor” diye konuştu.

‘Değerimiz bu kadarmış’

Saldırının yapıldığı minibüsün sahibi Cemal Uçar “Patlamada ben yaralandım. O tarihte 16 yaşında olan oğlum İbrahim Uçar’ın bacağı koptu. Mahkeme bana 40 bin TL, oğluma ise 120 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. Fakat devlet temyize gitti. Oysa İngiliz’e 2.4 milyon TL veriyorlar. Meğer bir Türk olarak değerimiz bu kadarmış. Bu duruma isyan ediyorum” dedi.

Latif SANSÜR/DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;