Gemilere saldırının ardından İstanbul karıştı

İsrail'in yardım filosuna saldırmasının ardından İsrail'in İstanbul'daki konsolosluğu taşlandı

Gemilere saldırının ardından İstanbul karıştı

Filistin'e insani yardım götüren gemilere yönelik İsrail saldırısının ardından İsrail'in İstanbul'daki konsolosluğu önünde olaylar çıktı.

Protestocu gruptan yaklaşık 300 kişi, saat 05.00 sıralarında konsolosluğa girmek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine, göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı. Polis barikatları protestocu grup tarafından dağıtıldı. Polis vatandaşlara tazyikli su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Eylemciler polise, “Siz de müslümansınız. Biz de müslümanız. Müslüman müslümana bunu yapar mı“ diye tepki gösterdi. Protestocular daha sonra oturma eylemi yaptı.

İsrail askerlerinin, yardım gemilerine silahlı müdahalesinin duyulması üzerine öfkelenen protestocu vatandaşlardan bazıları da, konsolosluk binasına taş fırlattı. Taşlardan bazıları da Çevik Kuvvet polislerinin zırhlarına geldi. Bazı vatandaşların, grubu sakinleştirmeye çalıştığı gözlendi.

TAKSİM'DE PROTESTO GÖSTERİSİ

İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısını protesto etmek amacıyla İsrail Başkonsolosluğu önünde toplanan grup, öğle saatlerine doğru da Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. 4. Levent’teki İsrail Başkonsolosluğu binası önünde gece saatlerinden itibaren toplanan grup, daha sonra Taksim’de basın açıklaması yapmak üzere yürüyüşe geçti.

Büyükdere Caddesi’ni kullanan grup, buradan Gayrettepe ve Mecidiyeköy üzerinden Halaskargazi Caddesi’ni izleyerek Taksim’e ulaşan topluluk, İsrail'i protesto etti.

'DİŞE DİŞ KANA KAN' SLOGANLARI ATIYORLAR

"Siyonist elçilik kapatılsın" pankartı arkasında yürüyen grup "Kahrolsun İsrail", "Türkiye uyuma, gemilerine sahip çık", "Yaşasın küresel intifada", "Dişe diş, kana kan, intikam intikam" şeklinde slogan atarak yürümeye devam ediyor.

Ellerinde Filistin ve Türk bayrakları ile İsrail’i protesto amaçlı bazı dövizler taşıyan grubun yürüyüşleri sırasında, Büyükdere Caddesi’nin 4. Levent-Mecidiyeköy istikameti trafiğe kapatıldı. Trafik polisleri caddeye çıkan ara sokaklardan araç geçişlerine de izin vermiyor. Bu arada yürüyüş boyunca Mecidiyeköy-4 Levent istikametinde seyir halinde olan otomobiller klakson çalarak yürüyen gruba destek verdi.