Gemlik'te 2. yürüyüş

Bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın avukatları İmralı'ya gitti, 1000 kişi protesto yürüyüşü yapdı

28 Ekim 2009, Çarşamba 13:11
A A

İmralı Cezaevi'nde ömür boyu hapis cezasına çeken bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın kız kardeşi Fatma Öcalan ile savunmasını üstlenen 3 avukat ziyaret için bu sabah Bursa'nın Gemlik İlçesi'nden İmralı Adası'na hareket etti. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarına üye yaklaşık 1000 kişilik grup Öcalan'ın avukatlarını protesto ederek yürüyüş yaptı.

Kenya'da 1999 yılında yakalandıktan sonra kapatıldığı İmralı Cezaevi'nde ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Öcalan'ın kız kardeşi Fatma Öcalan ve savunmasını üstlenen avukatları Meral Atasoy, Asya Ülker ve İbrahim Bilmez bu sabah haftalık görüşmeye gitmek üzere İstanbul'dan özel otomobille Gemlik İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı'na geldi. İçinde kitap, dergi ve gazeteler bulunan 3 poşet taşıyan avukatlar, jandarmadaki kimlik kontrolü ve üst aramasının ardından plakası sökülmüş beyaz renkli servis minibüsüyle saat 09.45'te İmralı'ya gitmek üzere Gemport Limanı'na gitti. Avukatlardan buradan adaya hareket etti.

GEMLİK’TE PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ

Bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın kız kardeşi Fatma Öcalan ve 3 avukatının İmralı Adası’na gitmek için İlçe Jandarma Komutanlığı’nda işlemleri yapılırken, aynı saatlerde Gemlik İlçe merkezinde sivil toplum kuruluşları tarafından protesto yürüyüşü yapıldı.Sabahın erken saatlerinden itibaren yağmura rağmen ilçe stadyumu önünde toplanan grup, önde şehit aileleri ve gazilerin bulunduğu kortej oluşturarak Orhangazi Caddesi'nden ilçe merkezine doğru yürümeye başladı. Dün akşam yapılan protesto gösterisi ardından bu sabah polisin İstiklal Caddesi yerine kordona yönlendirdiği yaklaşık 1000 kişilik grup Çarşı Camii önünde toplandı.

Ellerinde ‘Vatan namusumuz, bayrak kefenimizdir', ‘Bir sevdasın Türkiyem', ‘Ankara'nın taştır yolu hükümetin şaştı yolu', ‘Dağa çıkanı hayatta, dağa çıkaranı vatanda, dağdan indireni koltukta barındırmayız' yazılı pankart ve dövizler taşıyan grup adına Gemlik Giresunlular Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Adem Kaya açıklama yaptı. Kaya, son günlerde meydana gelen gelişmelerin devletin ve milletin bekası açısından tehlikeli hal almaya başladığını bildirerek, şöyle dedi:

“Herkesin Anayasa önünde eşit sayıldığı ülkemizde farklı kültür ve kimlik arayışına girerek Türkiye ve Türk isminden rahatsız olanlar açılım adı altında binlerce yıllık bu beraberliği bozma ve bölmeye çanak tutmaktadır. Devletin bekasını korumak için şehit ve gazi olanların anneleri, babaları, kardeşleri olan bizler, mevcut olan duruma sessiz kalamayız. Başbakan, ‘Demokratik açılım bir devlet projesidir’ diyor. Terör elebaşı ise, yol haritasının takip edildiğini söylüyor. O zaman sormak lazım, Devlet teröristbaşı ile işbirliği mi yapıyor? Teröristbaşı dağdan inen PKK'lıları ben getirdim. Hükümet ‘yalan biz getirdik' diyor. Gelenler ise, ‘Apo'nun emriyle elçi olarak geldik' diyor. Acaba millet hangisine inanıyor sormak lazım. Eğer bu yapılanlar devlet projesi ise bu projenin içerisinde yüce milletimiz yoktur. Eğer ‘millet var' diyorsanız. Millete sorun, millet de varsa burada toplanan bizler yokuz.”

İmralı’da tek kişilik cezaevinde tutulan Abdullah Öcalan, haftada 1 avukatları, 2 hafta 15 günde bir de birinci dereceden akrabaları ile görüşebiliyor. Öcalan'a avukatları ile 1 saat, yakınları ile de 30 dakika görüşme hakkı tanınıyor. Öcalan görevliler eşliğinde avukatları ile ‘açık', aile bireyleri ile bir camın ardından telefonla görüşebiliyor.Faruk KAHRAMAN- Hasan BOZBEY/GEMLİK (Bursa), (DHA)

 

Facebook'ta toplandılar, dün gece yine yürüdüler

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;