Genç insan kanı yaşlılığa çözüm olabilir!

Yeni yapılan bir çalışma, bebeklerin kordon kanı plazmasında bulunan bir proteinin, yaşlı farelerdeki beyin fonksiyonlarını geliştirdiğini ortaya koydu. Bilim insanları, yaşlılardaki hafıza kaybı gibi belirtilerin kordon kanında bulunan bu protein sayesinde iyileştirilebileceğini açıkladı
 

22 Nisan 2017, Cumartesi 17:36
A A
Kaliforniya Stanford Üniversitesi'nden Prof. Dr. Tony Wyss-Coray ve Doç. Dr. Joseph Castellano, yenidoğan bebeklerden topladıkları kordon kanı numünelerini yaşlı fareler üzerinde denedi. Bu plazmanın yaşlı farelere aşılanmasıyla fareler labirentlerden çıkış yollarını daha kolay bulabildi, kafeslerindeki elektrik şoku verilen bölgelerden kaçınmayı başardı. Araştırmacılar, farelerdeki öğrenmeyi ve hatırlamayı sağlayan hipokampus bölgesine baktıklarında, nöronların eskisinden daha çok bağlantı kurduklarını ve yayıldıklarını gözlemledi.

FARELERDEKİ BEYİN PERFORMANSINI ARTTIRAN TEK PROTEİN DİZİSİ TIMP2

Çalışmada, kordon kanı plazmasında bulunan 66 çeşit protein belirlenerek farelerdeki etkileri gözlemlendi. Ekip sadece TIMP2 adlı proteinin, farelerdeki beyin performansını artırdığını gördü. Normal yaşlanmada TIMP2’nin hafıza ve öğrenme üzerine bir etkisi bulunmadığını ifade eden araştırmacılar, farelerdeki bu beyin fonksiyonu gelişimiyle TIMP2 proteininin bağlantısının araştırıldığını söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;