Genelkurmay darbe iddialarını yalanladı

Genelkurmay Başkanlığı, Taraf gazetesindeki iddiaları yalanladı

Genelkurmay darbe iddialarını yalanladı

Genelkurmay'dan yapılan açıklama şöyle:

1. 1’inci Ordu Komutanlığı tarafından 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilen Plan Seminerine ilişkin çeşitli iddialar ve değerlendirmeler medyada yer almaktadır.

2. Söz konusu Plan Semineri, Genelkurmay Başkanlığı 2003-2006 yılları Tatbikatlar Programında bulunmaktadır.

3. Plan Seminerinin gayesi, dış tehdide ilişkin olarak hazırlanan Harekat Planlarını geliştirmek ve ilgili personelin eğitimlerini sağlamaktır. Plan Semineri, giderek tırmanan bir gerginlik dönemini kapsayan bir senaryo içerisinde uygulanmıştır.

1’inci Ordu Komutanlığı sorumluluk bölgesinde icra edilen bu Plan Seminerinde, Ordu Geri Bölge Emniyeti ve savaş hali, savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi halinde de uygulanan sıkıyönetim konuları üzerinde de durulmuştur.

4. Bu Plan Seminerine ilişkin olarak ortaya atılan iddiaları, aklı ve vicdanı olan hiçbir kimsenin kabul etmesi mümkün değildir.

5. Söz konusu iddiaları ciddiye alarak üzerinde yorumlar yapılmasının ve bilgi kirliliği yaratılmasının; özellikle toplumumuzda tedirginlik yaratmak isteyenlerin amacına hizmet edeceği değerlendirilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

TARAF GAZETESİ GECİKMEDEN DVD'LERLE YANIT VERDİ
 
"Balyoz Güvenlik Harekat Planı" adlı darbe planlarını yayınlanan Taraf Gazetesi'nin muhabiri Mehmet Baransu, adliyeye gelerek haberlere ilişkin belgelerin yer aldığı 4 adet DVD'yi savcılığa sundu.

Baransu öğlen saatlerinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi. Gazetede yayınlanan “Balyoz Güvenlik Harekat Planı" adlı darbe planlarıyla ilgili olarak İstanbul Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ile görüşen Baransu, belgelerin yer aldığı 4 adet DVD'yi de savcılığa sundu.

Baransu adliye girişinde gazetecilere DVD'leri gösterdi.

Taraf Gazetesi'nde yayınlanan "Balyoz Güvenlik Harekat Planı" adlı haberiyle ilgili olarak İstanbul Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, inceleme başlattıklarını söyledi.

İNCELEME BAŞLATILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ise , Taraf Gazetesi'nde yayınlanan "Balyoz Güvenlik Harekat Planı' ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, konuya ilişkin inceleme başlattıklarını söyledi. Soruşturmada iki savcı görevlendirildiğini belirten Çolakkadı, "Bu gibi durumlarda genelde 2 savcı görevlendiriyoruz. İnceleme başlattık. Gazeteleri de inceliyoruz. Belgeleri inceliyoruz" dedi