Genelkurmay: Devlet sırları inceleniyor

Genelkurmay: Devlet sırları inceleniyor

29 Aralık 2009, Salı 10:28
A A

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Karargah’ta yapılmakta olan aramanın ‘tamamen yasal çerçeve kapsamında yürütülmekte olduğu ve incelemenin bir müddet daha devam edebileceğinin anlaşıldığı’ belirtiliyor. Ayrıca incelemenin tek hakim tarafından yapılmakta olduğunun ve kapsamın, ‘devlet sırrı niteliğindeki belgelerin incelenmesi’ olduğunun altı çiziliyor:

“1. Yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığında 26 Aralık 2009 günü içeriği Devlet sırrı niteliğindeki belgeleri kapsayan bölümde başlatılan arama faaliyeti, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 125'inci maddesi uyarınca ilgili Hakim tarafından bizzat yapılmaktadır.

2. Tek Hakim tarafından yapılmakta olan bu inceleme sürecinde, doğal olarak dinlenme ve idari işler için aralar verilmekte, bu nedenle inceleme süresi uzamaktadır.

3. Tamamen yasal çerçeve kapsamında yürütülmekte olan bu incelemenin bir müddet daha devam edebileceği anlaşılmaktadır.”

SAVCILAR 4. ARAMADA

Öte yandan bu sabah saatlerinde, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda dördüncü kez arama yapılmasına başlandı. Cumhuriyet Savcılarının isteği üzerine, Ankara 11'nci Ağır Ceza Mahkemesi yedek yargıçlığının verdiği arama izni doğrultusunda bu sabah 10.45'te Balgat Kirazlıdere mevkisinde bulunan Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda dördüncü kez arama başlatıldı.

19 Aralık tarihinde, 2 askeri personelin kuşku üzerine yakalanıp daha sonra serbest bırakılmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında yapılan arama çalışmalarına, soruşturmayı yürüten savcılar ile arama kararını veren yedek yargıç katılırken, merkez komutanlığı görevlileri de aramaları yerinde izliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;