Genelkurmay o slogana açıklık getirdi

Genelkurmay, "Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye" sloganı ile ilgili eleştirilere yanıt verdi

04 Eylül 2009, Cuma 16:15
A A

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda sorulara cevap verdi.
Tümgeneral Güler, 30 Ağustos törenleri için belirlenen slogan "Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye" teması ile ilgili olarak, kamuoyundaki tartışmalara "Bizce hangisinin önde olduğu konusu önemli değil. Çünkü ’güçlü ordu’ ve ’güçlü Türkiye’ kavramları tamamen birbirine bağlıdır" diyerek şöyle konuştu:
"Hangisi önde olmalıdır? Bizce hangisinin önde olduğu konusu önemli değil. Çünkü ’güçlü ordu’ ve ’güçlü Türkiye’ kavramları tamamen birbirine bağlıdır. Güçsüz ordunun olması durumunda güçlü Türkiye’den söz edilemez. Aynı şekilde, güçsüz Türkiye’de güçlü ordunun varlığı söz konusu olamaz diye düşünüyoruz"

"BAŞBAKANLIKTA YAPILAN TOPLANTI

Başbakanlıkta dün yapılan "güvenlik toplantısı" ile ilgili Başbakanlıkça gerekli açıklamanın yapıldığını, buna ilave edecekleri bir husus bulunmadığını ifade eden Tümgeneral Güler, benzer toplantıların ihtiyaç oldukça zaman zaman yapıldığını vurguladı.
"Türkiye’de bir savaş ortamı mı var ki barıştan söz ediliyor?" sorusu üzerine de, Tümgeneral Güler, "Bu konuda komutanımızın 25 Ağustos 2009 tarihinde yaptığı Zafer Haftası ile ilgili mesajında konu açık olarak ifade edilmiştir. Buna ilave edeceğimiz herhangi bir husus yoktur" dedi.

Haberin devamı 2. sayfada...

MHP'li Şandır da slogan tartışmasına katıldı

GENELKURMAY BAŞKANLĞI HUKUK MÜŞAVARININ DEĞERLENDİRMELERİ

Toplantıya katılan Genelkurmay Başkanlığı Hukuk Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ise, hukuki konulara ilişkin sorulara cevap verdi. Tuğgeneral Çubuklu, 27 Mayısta Hakkari’de 6 askerin şehit olduğu mayın patlaması ile ilgili soruyu yanıtlarken olaya Çukurca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal el konularak soruşturma başlatıldığını belirtti. Daha sonra yapılan soruşturma neticesinde eylemin "ölümle sonuçlanan terör olayı" kapsamında değerlendirilerek, 23 Haziran 2009 tarihinde Ceza Muhakemesi Kanunu 250. maddesi ile yetkili Van Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiğini, halen yargılama sürecinin devam ettiğini kaydetti.
Elazığ’da 4 askerin şehit olduğu olayla ilgili soru üzerine ise Tuğgeneral Çubuklu, yapılan soruşturma neticesinde 31 Ağustos 2009 tarihinde iddianame düzenlenerek mahkemeye gönderildiğini, 3 Eylül 2009 tarihinde 8. Kolordu Askeri Mahkemesi tarafından iddianamenin kabul edildiğini kaydetti. Tuğgeneral Çubuklu, ilk duruşmanın 14 Ekim 2009 tarihinde yapılacağını da açıkladı.
Askeri yargıda yapılacak düzenlemelerle ilgili bir çalışma yapılıp yapılmadığına ilişkin soruya ise Tuğgeneral Çubuklu, CHP’nin Askerlere sivil yargının önünü açan yasanın anayasaya aykırılığı konusunda Anayasa Mahkemesi’ne iptal başvurusu yaptığını hatırlatarak, o başvurunun sonucunun da beklendiğini vurguladı.
"İrtica ile Mücadele Eylem Planı" haberleriyle ilgili soruşturma konusunda açıklama yapılmasına niçin gerek duyulduğuna ise Tuğgeneral Çubuklu, Genelkurmay Askeri Savcılığının çok süratli bir şekilde hukuka, usul yasalarına uygun olarak bir hafta kadar kısa bir süre içerisinde soruşturmayı tamamladığını söyleyerek, "Zaman zaman basında farklı bilgiler yer alıyor, bu bilgileri bertaraf etmek ve bu işin, Sayın Genelkurmay Başkanımızın basın toplantısında da söylediği gibi, takipçisi olduğumuzu belirtmek için bir açıklama ihtiyacı duyduk" dedi.

ANKA

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;