Genelkurmay'dan 29 Ekim mesajı

Genelkurmay Başkanlığı 29 Ekim'de "Ulusal Birliği kastedenlerin karşısındayız" mesajı verdi

28 Ekim 2009, Çarşamba 15:39
A A

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden, Org İlker Başbuğ imzasıyla bir 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı yayımlandı.

Mesajda, Cumhuriyet, ulusal birlik ve beraberliğin sağlanmasının en büyük güvencesi olarak tanımlanıyor ve “vatandaşlık esasına dayalı Atatürk’ün belirlediği milliyetçilik anlayışıyla ulus-devlet yapısını sonsuza dek yaşatırken üniter-devlet yapısıyla da Türk milletinin ve yurdunun bölünmez bütünlüğünün teminatı olmaya devam edecektir,” deniyor.

Yazılı mesajda, TSK’dan, ‘Türk milletinin özü’ olarak bahsediliyor ve bu kurum ‘ulusun tüm katmanlarının aynı ortamda buluştuğu ve ortak değerleri paylaştığı yer’ olarak tarif ediliyor.

'BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜK'

Başbuğ, mesajında, TSK’nın, ‘bölünmez bütünlük’ konusundaki mücadelesine, şu paragrafla dikkati çekiyor: “Bağrından çıktığı yüce ulusunun güveninden aldığı destekle yükselen Türk Silahlı Kuvvetleri, tarihten gelen sorumluluğu ve “Güçlü ordu, Güçlü Türkiye” bilinciyle sergilediği sağduyulu duruşuyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölünmez bütünlüğüne ve ulusal birliğine kast eden tüm çabalar karşısında, daima çelikten bir duvar gibi yükselecektir.”

ANKARA/DH

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;