Genelkurmay'dan sert açıklama

Genelkurmay, terör örgütü PKK üyelerinin teslim olmalarına ilişkin "Yaşanan olayların kabul edilemeyeceği" açıklamasında bulundu

23 Ekim 2009, Cuma 11:43
A A

Genelkurmay karargahındaki haftalık bilgilendirme toplantısında konuşan Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgenerel Ferit Güler, Kandil ve Mahmur kampından gelen 34 PKK'lı ile ilgili sorulara, “19 Ekim ve sonrasında yaşananların hiçbir şekilde kabul edilmesi mümkün değildir.

Ülkeyi çatışma ortamına çekecek davranışlardan kaçınılması gerekir. Demokrasiler savunmasız rejimler değildir. Gelişmeler azim ve kararlılığımızı etkileyemez” karşılığını verdi.

DAĞDAN GELDİLER, ASKERE GİDECEKLER

Tümgeneral Güler, dönenler arasındaki erkeklerin askerlik durumlarının ise Milli Savunma Bakanlığı ve Asker Alma Dairesi (ASAL) tarafından incelenmeye başlandığını da bildirdi.

 ATALAY: BİR DAHA ASLA YAŞANMAYACAK

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bazı terör örgütü üyelerinin Habur sınır kapısında teslim olması sırasında ortaya çıkan görüntülerle ilgili olarak, "Bu tür görüntülerin tekrar sergilenmesini kimse aklından bile geçirmesin. Bu konuda asla müsaade ve müsamaha gösterilmesi düşünülemez" dedi.

Cumhuriyet savcılarının, yasal işlemler için terör örgütü üyelerinin teslim oldukları Habur sınır kapısına güvenlik gerekçesiyle gittiklerini belirten Atalay, daha korunmalı bir yerde özel olarak düzenlenen bir ortamda işlemlerin yapılmasının temin edildiğini söyledi.

Süreçte DTP’nin tutumuna ilişkin görüşlerini de açıklayan Atalay, şöyle konuştu: "Süreci siyasi bir gösteriye dönüştürerek asla kabul edemeyeceğimiz görüntüler sergileyen DTP de büyük bir sorumsuzluk örneği göstermiştir. Gerçi şimdi kendileri de iki gündür yanlış yaptıklarını beyan ediyorlar. Ama yanlış yapmışlardır. Bunların yapılmaması için biz elimizden gelen çabayı gösterdik.

Yanlış yapılmasın, bunlar yapılmasın. Biz pek çok şeyi göze alıyoruz. Sabrımızı sonuna kadar zorluyoruz. Fedakarlıklar yapıyoruz. ’Bu süreci tıkamayın, sabote etmeyin’ diye elimizden gelen gayreti gösterdik, görüşmeler yaptık, anlattık ama bu sorumsuzluk örneği gösterilmiştir. Acaba bunlar da davranışlarıyla, hükümet olarak büyük bir gayret ve iyi niyetle yürüttüğümüz bu süreci sabote etmek mi istiyorlar? Başka türlü anlamak da mümkün değil."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.