Önceki Fotolar

Genetik inceleme ile şans yükseliyor (Tüp bebek son tedavi yöntemleri)

NGS adı verilen yöntemle embriyolar anne adayına transfer edilmeden önce genetik olarak taranıyor. Böylece gebelik oranı artıyor, düşük riski ise azalıyor

26 Ekim 2017, Perşembe 12:25
A A
Kromozomların incelenmesi ne sağlar?

Kromozomların incelenmesi ne sağlar?

Tüp bebekte nakledilen embriyoların tutunamamalarının en önemli nedeni embriyolardaki kromozom sayı ve yapı bozukluklarıdır. İnsan embriyolarında da bu probleme çok sık rastlanır. Anne adayına nakletmeden önce embriyoların durumlarını bilmek tüp bebekteki başarıyı artırabilir.

Ne zamandır uygulanıyor?

Ne zamandır uygulanıyor?

İlk olarak 2015 yılında Amerika’da uygulanmaya başladı. Artık Türkiye’de de yapılabiliyor.

Hangi hasta gruplarında tercih ediliyor?

Hangi hasta gruplarında tercih ediliyor?

? Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olanlarda, ? Tekrarlayan düşük yaşayanlarda, ? İleri anne yaşı olanlarda, ? Ciddi erkek faktörüne bağlı tüp bebek yapılanlara. ? Yakın gelecekte tüm tüp bebek tedavisi gören hastalarda embriyoları seçmek için uygulanacak.

Avantajları nelerdir?

Avantajları nelerdir?

Bu yöntemle yapılan tüp bebek transferlerinde gebelik oranları klasik yöntemlere göre daha yüksek. İlave olarak kromozom yapıları ve sayıları normal embriyoları naklettiğimiz için düşük riski azalıyor. Kromozom yapısı bozuk embriyoları dondurup saklama gereği de ortadan kalkıyor. Gereksiz ve başarıya ulaşmayacak olan dondurulmuş embriyo transferi ile uğraşılmıyor. Bu da gebeliğe ulaşma süresini kısaltıyor.

İşlem nasıl yapılır? Embriyoya zararı var mı?

İşlem nasıl yapılır? Embriyoya zararı var mı?

NGS işlemi için beşinci güne kadar embriyolar laboratuvarda geliştirilir. Bu aşamaya gelen blastokist adı verilen embriyolardan 6-10 arası hücre alınarak inceleme yapılır. İşlem ehil ellerde yapılırsa bu aşamada embriyodan hücre almanın hiçbir zararı yoktur. Eskiden bu işlem üçüncü gündeki embriyolardan yapılıyordu. Ama işlemin yumurta toplamasının ardından üçüncü günde yapılıyor olması, bu embriyoların tutunma şansında azalmalara neden oluyordu.

NGS’nin yanılma payı var mı?

NGS’nin yanılma payı var mı?

Bu yöntemle embriyolara hatalı tanı koyma şansımız embriyo başına yüzde 0.2’dir. Bu nedenle sonuçlarına güvenebileceğimiz bir yöntemdir.

Embriyolar ne zaman transfer ediliyor?

Embriyolar ne zaman transfer ediliyor?

Biyopsi işleminden sonra sonuçları çıkana kadar embriyolar dondurularak saklanır. Sonuçlarda sağlıklı embriyo bulunursa bu embriyolar dondurulmuş embriyo nakli ile geri yerleştirilir.

NGS’de mutlaka gebelik elde edilir mi?

NGS’de mutlaka gebelik elde edilir mi?

Bu embriyoların tutunma şansı çok yüksek de olsa tutunamadığı durumlar da olabiliyor. Tüp bebeğin yüzde 100 olumlu sonuçlanmasını etki etmiyor.

YUMURTA KALİTESİ FARKLILIK GÖSTERİR

YUMURTA KALİTESİ FARKLILIK GÖSTERİR

Yumurta kalitesi aydan aya değişkenlik gösterebilir. Kişinin bünyesel özellikleri nedeniyle bazen devamlı bir şekilde hep iyi ya da kötü olabilir. Yumurtalıkların uyarılması için kullanılan ilaçlar da yumurta kalitesi üzerinde etkili olabilir. Fakat çoğu zaman altta yatan nedeni tam olarak ortaya koyamıyoruz. Sigara, alkol ve ilaçlardan uzak durarak yumurta kalitesi artırabilir. Besinlerin çok fazla etkisi yok. Şişman hastalarda kilo vermek yumurta kalitesini olumlu etkiler. YARIN: Embriyo yapıştırma yöntemi ile gebelik oranında artış