Gereği düşünüldü

Bölücübaşı Apo'nun çağrısıyla 'Demokratik Açılım'a destek için Habur'dan Türkiye'ye giren 34 PKK'lıdan önce 29'u serbest bırakıldı

21 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

‘PİŞMAN MISINIZ?’ SORUSU YOK

Bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla ‘barış grubu’ olarak Mahmur Kampı’ndan 4’ü çocuk 26 kişi, Kandil kampından 8 kişi önceki gün 17.45’te Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapmıştı. PKK’lıların ifadesi 45 avukat nezaretinde özel yetkili 4 savcı tarafından 21.30’da alınmaya başlandı. 02.00’de biten işlemler sonrası 29 kişi serbest bırakıldı. Önceki gün “Biz teslim olmaya gelmedik’ diyen PKK’lılara “pişmanlıktan yararlanmak isteyip istemediği” ise sorulmadı.

KRİZ SABAHA KADAR SÜRDÜ

Geri kalan 3’ü Kandil’den, 2’si Mahmur’dan gelen 5 PKK’lı diğerlerinden farklı olarak ‘Kürt halkının önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla geldik” diye ifade verdi. 5 PKK’lının “Kürt halkının önderi ve ‘Sayın Öcalan’ ibareleri tutanaklara geçirilsin. Aksi takdirde imzalamayacağız” diye ısrar etmesi kriz çıkardı. Savcılar bunu kabul etmedi. 5 PKK’lı ‘örgüt üyeliğinden’ tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

‘SUÇU ÖVME’ GÖRMEZDEN GELİNDİ

5 PKK’lı hakim karşısında da “Sayın Öcalan” demeye devam etti. Sinirlenen hakim, avukatlara “Böyle söylemesinler. Uslüplarına, kullandıkları kelimelere dikkat etsinler. Bu süreç çok kritik. Kimseyi zor durumda bırakmasınlar. Herkes aklı selime uygun davransın” uyarısı yaptı. Hakim ‘Sayın Öcalan’ sözlerini tutanağa geçirmedi, böylece ‘suçluyu övme’ suçu görmezden gelindi. Talep etmemelerine rağmen PKK’lılar “etkin pişmanlıktan faydalanma” yolu açık tutulup serbest bırakıldı.

BAKAN: PLANIN BİR PARÇASI

İçişleri Bakanı Beşir Atalay dün yaptığı açıklamada ‘Eve Dönüş’ün nasıl gerçekleştiğine ilişkin bilgiler verdi. Beşir Atalay konuşmasında gelen PKK’lılar için itinayla “Eve dönenler” dedi. Beşir Atalay’ın PKK’lıların gelişi için “Planın bir parçası” demesi de dikkat çekti. Beşir Atalay, “Eve dönüş devam edecek. İlk etapta 100-150 kişinin dönmesini bekliyoruz” dedi. Bakan Atalay, Mahmur ve Kandil’den gelenlerin isimlerinin daha önceden kendilerine verildiğini de ilk kez açıkladı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;