Gereği düşünüldü

Van'da yaşayan 3 çocuk annesi Sıdıka Platin'i eşi sürekli dövüyordu. Kocası en son kulağını kesmişti. Sıdıka çocuklarıyla birlikte devlet korumasına alınmıştı. Mahkeme dayakçı kocanın “Bir daha yapmayacağım” ifadesi üzerine talihsiz kadını eşine teslim etti. Kadın dernekleri ayaklandı

02 Aralık 2009, Çarşamba 05:00
A A

8 YILDIR DÖVÜYORDU

Van’ın Saray ilçesine bağlı Kapıköy’de yaşayan 3 çocuk annesi Sıdıka Platin (29), 8 yıldır kocası Faruk Platin’den şiddet görüyordu. Faruk Platin, geçtiğimiz eylül ayında Sıdıka Platin’in yüzünü bıçaklayıp kulağının yarısını kestikten sonra onu eve kilitlemişti. Talihsiz kadının çığlıklarını duyan komşuların ihbarı üzerine eve gelen jandarma Sıdıka Platin’i hastaneye kaldırmıştı.

‘BİR DAHA OLMAYACAK DEDİ’

Savcılık tedavi olan Sıdıka’yı 3 çocuğuyla birlikte devlet korumasına almıştı. Sıdıka Platin ve 3 çocuğu Van Valiliği Sığınma Evi’ne yerleştirmişti. Dayakçı kocaya 6 ay evden uzaklaştırma cezası verilmişti. Van Aile Mahkemesi’nde görülen davanın geçtiğimiz günlerde yapılan duruşmasında Faruk Platin evliliğinin bozulmaması için eşinin evine dönmesi gerektiğini ve bir daha ‘hata’ yapmayacağını söyledi.

KADIN DERNEKLERİ TEPKİLİ

Bunun üzerine mahkeme Sıdıka Platin’in eşiyle yaşadığı evine dönmesi yönünde karar verdi. Faruk Platin arife günü eşini sığınma evinden alarak köydeki evine götürdü. Sıdıka’nın 2 ay koruma altında tutulduktan sonra dayakçı kocasına teslim edilmesi Van’daki kadın derneklerini ayağa kaldırdı. Karara tepki gösteren kadın dernekleri dün Saray Adliyesi önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

‘DEVLET SAHİP ÇIKMADI’

Dernek üyeleri adına konuşan Mavi Göl Kadın Derneği üyesi Saime Sümer şunları söyledi: “Faruk Platin’in 8 yıl hapis cezası ile yargılanması gerekiyordu ama serbest bırakıldı. Defalarca ölümüne sebebiyet verilecek şekilde yaralanan Sıdıka Platin işkencecisine geri verilmiştir. Sıdıka’ya kocasına dönmekten başka yol göstermeyen devlet, kadını kocasına mecbur bırakmıştır.”

Gülay ÖZEK/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;