Gerilim hattında ölüm pazarlığı

İzmit'te devlet koruması altına alınan eşi ve çocuklarının kendisiyle görüştürülmediğini söyleyen 48 yaşındaki Yaşar Perktaş'ın intiharını polis önledi

Gerilim hattında ölüm pazarlığı

20 yıl önce evlenen ve Yurt-Kur'da memur olarak çalıştığı öğrenilen 3 çocuk babası Yaşar Perktaş, eşi Semra Perktaş'dan şiddetli geçimsizlik nedeniyle bir yıl kadar önce ayrıldı. Eşi ve 3 çocuğu daha sonra kendilerine şiddet uyguladığı gerekçesiyle devlet koruması altına alındı.

BOYNUNA İP BAĞLADI

Onları görmek için yaptığı girişimler de sonuçsuz kaldı. Bu sabah saatlerinde İzmit'in Yahyakaptan Mahallesi'nde D-100 Karayolu kenarındaki bir yüksek gerilim hattına çıkan Yaşar Perktaş, yaklaşık 8 metre yükseklikte boynuna bağladığı bir ipin ucunu da direğe bağlayarak kendisini aşağıya atıp intihar etmeye hazırlandı.

Vatandaşların durumu görüp ihbarda bulunması üzerine itfaiye ve polis ekipleri olay yerine akın etti. Sakarya Elektrik Dağtım A.Ş. yetkilileri de bu hattan geçen enerjiyi kesti. Kendisini bırakması halinde ip bağlı olması nedeniyle boynunun kırılması kaçınılmaz olan Yaşar Perktaş'ı ikna etmek için polisler büyük çaba harcadı.

HASTANEYE KALDIRILDI


Herkese ecel teri döktüren Yaşar Perktaş'ın bulunduğu yere kadar çıkan biri resmi diğeri sivil iki polis onunla konuşmaya başladı. Polisler, "Sana telefon var" deyip ona cep telefonu uzattı. Aynı anda sivil polis el çabukluğu ile cebinden çıkardığı çakı ile bir ucu Yaşar Perktaş'ın boynuna bağlı olan ipi kesti.

Bu durumu farkeden Pektaş sorun çıkarmadan polislerin yardımıyla aşağı indi. Yaşar Perktaş yaşadığı gerilim nedeniyle aşağı indikten sonra baygınlık geçirdi. Burada sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Kocaeli Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak müşehade altına alındı.

Ergün AYAZ-Orhan UZUN/DHA