Germanwings pilotu yoğun psikolojik sorunlar yaşamış

Fransa'da 150 kişinin ölümüyle sonuçlanan Germanwings faciasında, uçağı kasten düşüren ikinci pilot Andreas Lubitz'in geçmişte psikolojik sorunları olduğu ortaya çıktı

27 Mart 2015, Cuma 12:33
A A

Alman Bild gazetesinin bildirdiğine göre, Lubitz’in Federal Havacılık Dairesi’nde bulunan dosyasında "yoğun psikolojik sorunlar yaşadığı" yer alıyor. Habere göre, Andreas Lubitz 6 yıl önce pilot eğitimini "ağır depresif atak" nedeniyle yarıda kesti ve psikolojik tedavi gördü.

Andreas Lubitz, ABD’nin Arizona eyaletinde Lufthansa Uçuş Okulu’nda öğrenimi sırasında ilk etapta "uçamaz" diye sınıflandırıldı. Tedavisinin ardından daha sonra eğitimini tamamladı.

Lubitz’in yaşadığı bu durum dosyasına işlendi. Lubitz’in psikolojik sorunları Federal Havacılık Dairesi’nde bulunan dosyasında, özel ve düzenli tıbbi muayeneden geçmesi gerektiğini belirten "SIC" koduyla yer aldı. "SIC" kodu Andreas Lubitz’in pilotluk lisansına da işlendi.

İddiaya göre Andreas Lubitz, kazadan bir hafta önce Salı günü özel ve düzenli tıbbi muayeneden "SIS" geçti.

Federal Havacılık Dairesi’nin bugün (Cuma) Lubitz’in dosyasını bir psikoloğun incelemesine açacağını yazan Bild, "SIC" kodunun ruhsal rahatsızlığın kanıtı olduğunu iddia etti. Lufthansa  Aeromedical Center,  Lubitz’in 2009 yılında şiddetli depresif atak tanısı konduğunu Federal Havacılık Dairesi’nin talebi üzerine kuruma bildirdi.

Lufthansa yetkilileri düzenledikleri basın toplantısında genç pilotun eğitimine 22 yaşında ara verdiğini açıklamış ancak bunun nedenini açıklamaya yetkileri olmadığını söylemişti.

Lubitz, 2013 yılından bu yana Germanwings Havayolları’nda yardımcı  pilot olarak görev yapıyordu.

EVDEKİ ARAMADA ÇOK ÖNEMLİ BİR İPUCU ELE GEÇİRİLDİ

Bu arada Alman polisi tarafından, pilot Andreas Lubitz’in, Frankfurt kentinin kuzeybatısında bulunan Montabaur kasabasındaki evinde yapılan aramalarda önemli bir ipucu bulunduğu açıklandı. Aramalar kapsamında pilotun bilgisayarına ve çeşitli eşyalarına el konulduğunu bildirilirken, dikkate değer bir ipucu bulunduğu açıklandı. Polis sözcüsü Markus Niesczery konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bazı incelemelerden geçireceğimiz bir şey bulduk. Şu anda ne olduğunu açıklayamayız ancak olaya dair dikkate değer bir ipucu olabilir" dedi. Niesczery, aramalar kapsamında bulunan ipucunun herhangi bir intihar not olmadığını da ifade etti.

'KOKPİTTE EN AZ İKİ MÜRETTEBAT' DÜZENLEMESİ


Öte yandan yardımcı pilotun uçağı kasten düşürmüş olabileceğinin açıklanmasının ardından birçok havayolu şirketi, kokpitte en az 2 mürettebatın bulunmasını sağlayacak şekilde düzenleme yapılacağını bildirdi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;