Gıda sanayisinde GDO şaşkınlığı!

Gıda sanayisinde GDO şaşkınlığı!

Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜGİS) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Buzbaş, "Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünlerle ilgili yönetmelik, bisküviden çikolataya, glikozdan turşuya kadar gıda üretiminin büyük çoğunluğunu olumsuz etkileyecek" dedi.

Buzbaş, GDO’lu ürünlerle ilgili yönetmeliğin 26 Ekimde çıktığını belirterek, benzer yönetmeliğin 2003 yılında da taslak olarak hazırlandığını ancak kamuoyunun bilgisi ve hazırlığı olmadığı için uygulamaya sokulmadığını anlattı.
Yönetmeliğin eksikleri eksiğinin bulunduğunu ileri süren Buzbaş, tanımlar kısmı dahil olmak üzere düzeltilmesi gereken birçok bölümünün olduğunu iddia etti.

Buzbaş, bu yönetmeliğin Türkiye’de yürüyen bir sistemi adeta alt-üst ettiğini öne sürerek, şöyle konuştu:
"Yönetmeliğin tanımlar kısmı anlaşılamayacak kadar karmaşık. Enzimlerin yapıları zaten GDO’ludur. Siz bu enzimden herhangi bir gıda maddesi üretirseniz, örneğin nişastayı enzimlerle glikoza dönüştürürseniz, bu üründe protein ve enzim olmadığı için GDO yoktur. Buna ne diyeceğiz? Tanımlar kısmının bazı yerlerinde bu tür ürünlere GDO’lu deniliyor, bazı yerlerinde ise GDO’suz ürün olarak geçiyor. Bu noktada sanayiciler ne yapacağını şaşırmış durumda."
Pamuk, kanola, mısır ve soya gibi GDO’lu ürünlerin aslının ABD’de yetiştirildiğini ifade eden Buzbaş, ABD’deki vatandaşların ülkede sağlık, kalite ve kontrol mekanizması iyi işlediği için bu ürünleri tüketebildiğini söyledi.
Buzbaş, AB’ye bakıldığında ise insanların, ülkelerinde sağlık kontrolünün iyi olmaması nedeniyle GDO’lu ürünlere şüpheci yaklaştığına değinerek, "Bu bir ticari savaştır. Tercihten ziyade bilim çevrecileri ve sanayicileri, yan yana gelip ülkemiz şartlarını dikkate alarak bu yönetmeliği tekrar ele almalı. AB’ye tam üyeliğimiz söz konusu. AB’nin tutumundan kaçamıyoruz ama uygulamak da istiyoruz. Bu yönetmelik de AB’ye tam uyumlu değil biraz melez oldu" dedi.

"GIDA SANAYİSİNDE ÜRETİM YAVAŞLAYABİLİR"

Yönetmeliğin sanayicilerle paylaşılmadığı için eksiklerle dolu olduğunu, enzimlerin ithalatının nasıl yapılacağının bile tam olarak bilinmediğini dile getiren Buzbaş, şunları kaydetti:
"Bu tür ayrıntıların alt talimatlarla yönlendirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla tebliğler çıkması gerekiyor. İthalat ve ihracatın yönlendirilmesi şart. Sanayiciler, üç bilinmeyenli denklemle karşı karşıya kaldı. Geçiş süresi de verilmedi, yönetmelik hemen uygulamaya konuldu. Bari 6 altı ay süre verin, tebliğleri hazırlayın, sanayiciler kendini hazırlasın."
Necdet Buzbaş, fabrikaların işçi çıkardığı, üretimlerini azalttığı bir dönemde çıkarılan yönetmeliğin işleyici olumsuz etkileyeceğini savunarak, "Sanayici iş göremez hale gelecek. Gıda sanayisinde üretim yavaşlayabilir. Krize rağmen üretmeye çalışan sanayici, böyle bir çıkmaza sürüklenmemeli. GDO’lu ürünlerle ilgili yönetmelik, bisküviden çikolataya, glikozdan turşuya kadar gıda üretiminin büyük çoğunluğunu olumsuz etkileyecek. Gıda sanayinin çok geniş yelpazede etkileneceği açık" diye konuştu.
Tanımlar kısmı dahil olmak üzere yönetmeliğin tekrar gözden geçirilmesi, sanayicilerin mutlaka görüşlerinin alınması gerektiğini belirten Buzbaş, yönetmeliğin işlerin önünü tıkayacak şekilde değil aksine düzeltecek yönde hazırlanmasının şart olduğunu bildirdi.

AA