Gideni geri getirir mi?

18 yaşındaki Soner'in intiharına neden olan dershane borcunu Milli Eğitim Müdürlüğü ödedi; annesi de serbest kaldı

Gideni geri getirir mi?

Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde, 48 yaşındaki Emine Sipahi'nin cezaevine girmesine, buna üzülen oğlu 18 yaşındaki Soner Semih Sipahi'nin ise kendini asarak yaşamına son vermesine neden olduğu iddia edilen dershane borcunu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ödedi. Dershane yönetimi de şikayetinden vazgeçerken, savcılık, Emine Sipahi'nin serbest bırakılması kararını aldı ve yazıyı Muğla Cezaevi'ne gönderdi. Bunun ardından da anne Sipahi serbest bırakıldı.

'TAAHHÜTNAME İMZALATILDI' İDDİASI

Fethiye'de Soner Semih Sipahi, kardeşlerinin öğrenim gördüğü dershaneye olan 5 bin TL'lik borç nedeniyle annesi Emine Sipahi'nin cezaevine girmesine üzülerek bunalıma girmiş, geçen cuma gecesi saat 22.30 sıralarında evlerinin balkonundaki demir çardağa bağladığı iple kendini asarak yaşamına son vermiş, arkasında ‘Herkes hakkını helal etsin. Bu duruma daha fazla dayanamayacağım’ yazılı bir not bırakmıştı. Oğlunun ölümünün ardından baba Mustafa Sipahi, dershane yönetimini suçlayarak, okur yazarlığı az olan eşine taahhütname imzalatıldığını, 1400 TL olan borcun faizlendirilerek 5 bin 250 TL'ye çıkarıldığını öne sürmüştü.

Bugün sabah saatlerinde baba Mustafa Sipahi ile kayınbiraderi Sami Aslan, dershane yönetiminin şikayetinden vazgeçerek, cezaevinde bulunan Emine Sipahi'nin tahliye olması için İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gültekin ile görüştü. İş buldukça şoförlük yaptığını söyleyen Mustafa Sipahi, “Bizim maddi gücümüz yok. Eşim dershane parasını ödeyemeyince buna üzülen oğulum hayata veda etti. Onu kaybettik, geri getiremeyiz. Ancak eşimin cezaevinden çıkmasını istiyoruz” demişti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Gültekin, annenin serbest kalmasından önce yaptığı açıklamada, “Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz ortada ne kadar borç varsa karşılayacağız. Tahliye için avukat gerekli müracaatları tamamladıktan sonra yapılan yazışmaların ardından anne Emine Sipahi serbest kalacak. Aile, bugüne kadar ne Kaymakamlığa ne de bize yardım talebinde bulunmamış. Eğer daha önce gelselerdi, bu duruma engel olabilirdik. Bu acılar yaşanmazdı” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Gültekin, bu açıklamanın ardından 5 bin 250 TL'nin ödenmesini sağladı. Fen Bilimleri Dershanesi avukatı Tolgay Pisili, Fethiye Adliyesi'ne giderek dershane yönetiminin şikayetten vazgeçtiğini bildiren dilekçeyi verdi. Bunun üzerine savcılık, Emine Sipahi'nin serbest bırakılması kararını aldı ve yazısını Muğla Cezaevi'ne gönderdi.

FACEBOOK'TAKİ İLETİLER

Baba Mustafa Sipahi, bugün bazı gazetelerde oğlu Soner Semih Sipahi'nin, intihar etmeden önce Facebook'taki profilinde yazdığı bazı iletilere göre, kız arkadaşı tarafından ihanete uğradığı ve bunun için intihar ettiği yönündeki iddiaları ise yalanladı. Oğlunun intihar sebebinin kız meselesi olmadığını belirten baba Sipahi, “İntihar nedeni ortada” dedi.

Sezer ŞAHİNDAŞ/ FETHİYE (Muğla),(DHA)