Gizem artık özgür!

Rusya'da tutuklanan Greenpeace aktivisti Gizem Akhan, 64 gün sonra özgürlüğüne kavuştu

22 Kasım 2013, Cuma 16:30
A A

Dün Rusya'da kefaletle serbest bırakılarak tutuksuz yargılanmasına karar verilen Gizem Akhan, bugün Türkiye saatiyle 15.30’da cezaevinden çıkarıldı.

İŞTE GİZEM'İN İLK SÖZLERİ

Gizem’in yaklaşık 120 bin TL olarak belirlenen kefalet ücreti Greenpeace tarafından karşılandı.  Serbest kalmasının ardından Gizem Akhan, "Tabi ki mutluyum. Çok önemli bir sıkıntıyı atlattık ama ne kadar özgür görünsem de şu an dava bitmedi. Umarım holigan değil de sadece dünyanın geleceğiyle ilgili endişesi olan bir grup insan olduğumuz bir an önce anlaşılır ve adalet yerini bulur" dedi.

RUSYA DIŞINA ÇIKIP ÇIKMAYACAKLARI BELLİ DEĞİL

Şu anda Gizem’in ve kefaletle serbest kalan diğer kişilerin Rusya dışına çıkıp çıkamayacakları belli değil. Gizem de, dışarıya çıkan diğer 25 kişiyle birlikte Greenpeace’in sağladığı güvenli bir yerde kalacak.  

18 Eylül’de Gazprom’un Kuzey Buz Denizi’ndeki tehlikeli petrol aramalarını barışçıl bir şekilde protesto ettikten sonra gözaltına alınan 30 kişiden 28’i hakkında kefaletle serbest bırakılarak tutuksuz yargılanma kararı çıkarken, Avustralyalı Colin Russell’ın gözaltı süresinin 3 ay daha uzatılmasına karar verildi.

Greenpeace avukatları bu konuda da itirazda bulunacak.  Greenpeace Akdeniz İletişim Sorumlusu Gülçin Şahin, "Gizem’in şu an için serbest kalması sevindirici. Ancak yargılama devam ediyor. Kuzey Buz Denizi’ndeki petrol aramalarının tehlikelerine ve iklim değişikliğinin tehdidine dikkat çekmek isteyen, hepimizin geleceği için dünyayı korumaya çalışan bu arkadaşlarımızın 2 ay hapiste geçirmiş olması yeterince kötü. Şu an talebimiz artık bu hukuksuz yargılamanın bir an önce sona ermesi ve arkadaşlarımızın tamamen özgür kalarak aileleri ve arkadaşlarına kavuşması. Bugüne dek tüm dünyadan ve Türkiye’den milyonlarca destek geldi. Umarız bu destekler devam eder ve barışçıl eylemcilerin davalarının sona ermesini sağlar" dedi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;