Gizem serbest bırakıldı

Rusya'da yaklaşık iki ay önce tutuklanan Greenpeace Türkiye gönüllüsü Gizem Akhan, özgürlüğüne kavuşuyor. St. Petersburg'daki mahkeme, 63 gündür tutuklu olan Akhan'ın kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi

21 Kasım 2013, Perşembe 12:51
A A

Tutuksuz yargılanmasına karar verilen Gizem Akhan, 2 milyon ruble (Yaklaşık 120 bin TL) kefalet karşılığında serbest kalacak.

Rusya’da Gazprom şirketinin tehlikeli petrol aramalarına karşı 18 Eylül’de Greenpeace’in gerçekleştirdiği barışçıl protestosu ardından Rus güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesi ile 30 Greenpeace üyesi tutuklandı. Bugün yargı önüne çıkarılan 30 sanıktan 26’sı için tahliye kararı verilirken 1 sanığın gözaltı süresinin 3 ay daha uzatılmasına karar verildi. Diğer 3 kişinin davaları yarın görülecek.

Gizem’le birlikte 29 kişi, Rusya’nın  Şu anda 30 kişinin hem korsanlık hem de holiganlıkla yargılanması süreci devam ediyor.

'YAŞADIĞIM DÜNYAYI KORUMAK İSTEDİM'

Bugün yapılan duruşmada Gizem Akhan, "Yaşadığım dünyayı korumak istediğim için iki aydır hapisteyim. Serbest bırakılmam halinde kaçacak değilim, kaçmamı gerektirecek bir şey yapmadım, bir tehlike oluşturmadım. Şiddet kullanmadım. Tek amacım Kuzey Kutbu’nun geleceği için mesaj vermekti" dedi.

Greenpeace avukatları, Gizem’in serbest bırakılmasından önce bürokratik işlemlerin tamamlanması gerektiğini, ne zaman dışarı çıkacağının bilinmediğini söyledi. Aktivistlerin serbest kalmalarının ardından ülke dışına çıkıp çıkamayacakları da henüz belli değil. Greenpeace Akdeniz İletişim Sorumlusu Gülçin Şahin, şöyle konuştu:

"Gizem’in artık hapiste olmayacağını bilmek tabii ki sevindirici. Ancak Gizem, ailesine ve arkadaşlarına kavuşana kadar serbest olduğunu söylemek zor. Ayrıca yargılama süreci devam ediyor. Gizem ve diğer 29 arkadaşımızın tek amacı, Kuzey Kutbu’ndaki tehlikeli petrol aramalarının dönüşü olmayacak çevresel etkilerine ve iklim değişikliği tehdidine barışçıl bir şekilde dikkat çekmekti. Bugüne dek Türkiye’den ve dünyadan pek çok duyarlı insan, pek çok siyasi, ünlü isim arkadaşlarımızın serbest kalması gerektiği konusunda görüş birliğinde oldu ve harekete geçti. Bu çabaların sonuç vermesini ve adaletin yerini bulmasını umuyor, bu haksız ve hukuksuz yargılamaların bir an önce sona ermesini talep ediyoruz."

MİLLETVEKİLLERİ DE DAVAYI İZLEDİ

Türkiye’den bugüne dek 50’ye yakın milletvekili Rusya mahkemesine Gizem’in serbest kalmasını talep etmek için mektup gönderdi.

CHP milletvekilleri Melda Onur, Veli Ağbaba ve İlhan Cihaner'in yanı sıra Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye-Rusya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Salih Kapusuz da takip etti. Melda Onur daha önce “Gizem’i serbest bırakın” yazılı bir tişörtle TBMM Genel Kurulu’na katılmıştı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün, Rusya Dışişleri Bakanı’na bu konuda bir mektup yazdığını açıkladı.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;