Gizem'i çok özledik

Gizem Ayhan ile birlikte 27 eylemci ve 2 gazeteci 19 Eylül'de tutuklandı. Rusya, barışçıl eylem yapanları önce korsanlıkla, sonra holiganlıkla suçladı. Korsanlık suçlamasına, gemide uyuşturucu ve silah da bulundu iddiaları da eklendi. İddiaları komik bulan Greenpeace ise “Yarın atom bombası da çıkar” diyerek tepki gösterdi. Şu ana kadar 12 kişi kefaletle serbest bırakıldı. Gizem yarın mahkemeye çıkacak

20 Kasım 2013, Çarşamba 16:01
A A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile ortak bakanlar kurulu gibi çalışan 4. Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı için yarın Gizem'in de hapis yattığı St. Petersburg’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

ANNESİ ERDOĞAN'A MEKTUP YAZDI

Posta.com.tr’nin sorularını yanıtlayan Tülay Akhan Erdoğan'a yazdığı mektubun içeriğini anlatmadı ama şunları söyledi:

"Başbakan’ın St. Petersburg’a gideceğini öğrendikten sonra Başbakan Erdoğan’ın özel kalemine aile olarak durumu anlatan bir mektup yazdık. Bir anne olarak öncelikle çocuğuma bir an önce kavuşmak isterim. Onun insani şartlarda yaşamasını isterim. Gizem gideli beş ay oldu ve ben onu çok özledim. Gizem dünya adına, hepimiz adına, hatta bu kararları alan Rus yetkililer adına iyi bir şey yapmaya çalışıyordu. Bir anne için, çocuğunu haksız yere parmaklıklar ardında görebilmek kadar zor bir duygu yok, bunu onlara anlatmayı çok isterdim. Benim kızım bu eylemi yaptıysa sizin için de, sizin çocuklarınız için de yaptı demek isterdim onlara.

Diğer bir talebim ise, bu dünyada yaşayan Tülay Akhan olarak, kutuplardan, dünyanın en hassas bölgelerinden, orada yapılacak petrol aramaları hiçbirimiz için iyi olmayacak, önlenemeyen kazanın bedelini ödememiz mümkün değil. Gün geçtikçe büyüyen, dünyamız için kötü olan değişikliğin gerçekleştiğini unutmamalıyız." 
Dışişleri Bakanı Davutoğlu da Rus mevkidaşına Gizem için mektup yazdığını açıkladı.

Gizem'in kefaletle serbest bırakılacağı yönünde umutların arttığı duruşma gününde St Petersburg'da bir hareketlilik daha yaşanacak. Bunun sebebi ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın St Petersburg'a düzenleyeceği ziyaret. 21-22 Kasım tatihlerinde iki ülke arasındaki Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı için St Petersburg'a gidecek olan Erdoğan'a kalabalık bir heyet eşlik edecek. Ziyarette, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le ikili ve heyetler arası görüşmeler yapacak olan Erdoğan'ın programında Gizem Akhan'ın durumuyla ilgili bir görüşme olup olmadığı bilinmiyor ancak bu da ihtimaller arasında görülüyor.
DAVUTOĞLU’NDAN LAVROV’A MEKTUP
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da İngiliz mevkidaşı ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "İki aydır Rusya'da tutuklu bulunan Greenpeace eylemcisi Gizem Akhan'ın serbest bırakılması için girişimler hangi aşamada?" sorusu üzerine süreci yakından takip ettiklerini, ilk günden itibaren Rus yetkililerle yakın ilişki içerisinde olduklarını söyledi.
"Bütün diğer vatandaşlarımız gibi Gizem Hanım'ın bir an önce hukuki sürecin tamamlanıp ülkemize dönmesi yolundaki çabalarımız sürüyor" diyen Davutoğlu, önceki günlerde diğer işleyen mekanizmalar dışında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a gönderdiği mektupla kendisinin bizzat yardımını talep ettiği bilgisini verdi.

Gizem Akhan'ın tutukluluk şartları, talepleri ve hukuki süreçle ilgili bütün bilgileri aldıklarını, Rus yetkililerin Akhan ile özel bir görüşme yapılmasını sağladıklarını, ailesinin de bilgilendirildiğini dile getiren Davutoğlu, bu konuyu Rusya ziyareti sırasında ele alacaklarını bildirdi.

CHP MEKTUP YAZDI


CHP, 11 Ekim'de Rusya yönetimine Gizem Akhan ile 18 ülkeden diğer çevreci aktivistlerin serbest bırakılmaları çağrısı yaptı. CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, 9 ekim'de TBMM Genel Kurul salonuna üzerinde, Gizem’in fotoğrafının bulunduğu, “Free Gizem” yazılı tişört giyerek girdi. Melda Onur ve İlhan Cihaner Gizem'in davası için St. Petersburg'a gitti.

TÜRKİYE SESSİZ, ONLAR DEĞİL!

Bugüne dek Brezilya Başkanı, I·ran Devlet Başkan Yardımcısı, Almanya Şansölyesi, İngiltere Başbakanı, Arjantin Senatosu, Avrupa Parlamentosu, Burma’nın muhalefet lideri, 13 Nobel ödülü sahibi ve tüm dünyadan yüzlerce parlamenter açıklamalarda bulundu. Aynı konu üzerinden anlaşamayan ülkeler barışçıl eylemin tutukluları için görüş birliğine vardı.

İran Devlet Başkanı Yardımcısı ve Çevre Dariesi Başkanı Dr. Massoumeh Ebtekar, Arctic 30 tarafından yapılan eylemi Kuzey Kutbu Denizi’nden petrol çıkarılmasını engellemeye çalıştığı için bir ‘merhamet göstergesi’ olarak tanımladı.

Burma muhalefet lideri ve Nobel Ödülü sahibi Aung San Suu Kyi, eylemcilerin barışçıllığını alkışlarken, Hintli politikacı Maneka Gandi ise dünya hükümetlerini gezegenimizi yok edenlere değil, onu korumaya çalışanlara destek vermeye davet etti.

Avrupa’dan ise Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, Fransa Başbakanı Jean Marc Ayrault ve İtalya, Birleşik Krallık ve İspanya’dan yüzlerce parlamento üyesi açık desteklerini ifade ettiler. Avrupa Parlamentosu da konuyla ilgili resmi bir çağrıda bulundu. Avrupa Parlamentosu, ister korsanlık ister holiganlık olsun, eylemcilere yöneltilen tüm suçlamaların orantısız olduğunu belirten bir açıklama yaptı. Parlamento üyeleri, bu suçlamaların demokrasiye, ifade ve gösteri özgürlüklerine indirilen bir darbe olarak görülebileceğini vurguladı.

ÜNLÜLER DESTEK OLDU

Şimdiye kadar yönetmen Costa Gavras’dan aktör Edward Norton'a kadar pek çok ünlü sima Gizem Akhan ve diğer 29 tutukluya destek olduklarını ifade etti.

Modacı Vivien Westwood, komedyen Russel Brand, şarkıcı Madonna, müzisyen ve eski Beatles üyesi Sir Paul Mc Cartney, müzisyen Flea,  Oscar ödüllü Marion Cotillard, oyuncu Ewan Mc Gregor, oyuncu Jude Law, oyuncu Daryl Hannah, oyuncu Juliette Lewis ve yönetmen Pedro Almodovar da destek verenler arasında

GİZEM TİROİD HASTASI


Gizem'in sağlık durumu hakkında da Greenpeace Akdeniz sorumlusu Gülçin Şahin bilgi verdi.

Şahin, Gizem'in sıkıntısı olduğunu, tiroid testi yaptırmak istediğini ama buna izin vermediklerini söyledi. Gizem de mektubunda şöyle diyor: "Sağlık ve yemek gibi temel ihtiyaçları görmezden gelmeleri kabul edilir değil. Mesela, avukatın ve konsolosun bastırmalarına rağmen, hala tiroid testi yaptırmayı bekliyorum."

ANNESİ EN SON NE ZAMAN GÖRÜŞTÜĞÜNÜ ANLATTIÖnce Greenpeace’de görevli bir kişi telefonu tutmuş Gizem'e ‘’Anne merak etme ben iyiyim ‘’diyordu gülerek. Günlerce haber alamadık. Çok zor bir dönemdi bu, 26 Eylül 2013 tarihli bir mektup aldık. El yazısını görmek iyi geldi bana, sanırım bizi telaşlandırmamak için yazılmış bir mektup.

Gizemim o kadar olgundur ki bu dönemi telefon ve mektuplarla çok güzel idare etti. Sonra en heyecanlı telefon görüşmemi yaptım, günlerce sesi kulağımdan gitmedi. ’’Suçlu değiliz, herkes için iyi bir şeyle yapmaya çalışıyoruz, binlerce kişide bizi desteklemekte duyduğumuz kadarıyla .Bunların huzuru ve rahatlığı var içimizde; sonuç da güzel olacak ve eminim ki sizde desteklemektesiniz ‘’ diye yazmış.

Daha sonra da birkaç kez telefon konuşmamız oldu Gizem’le. Son konuşmamız 9 Kasım tarihinde oldu.

Kızım, arkadaşına yazdığı bir mektupta demiş ki "Şu an birine sarılarak bu durumu paylaşmak, bir köpeğin başını okşayabilmek çok isterdim". Bu insanların bu kadar masum, mütevazi talepleri var hayattan parmaklıkların arkasındayken bile. Böyleyken koskoca platformlarla, şirketlerle mücadele ediyorlar. Onların tek istekleri gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak.

Gizem Akhan’ın da bulunduğu Greenpeace üyeleri, korsanlıkla suçlu bulunursa 15 yıl hapis cezası alabilir.

 

Serkut BOZKURT

https://twitter.com/SerkutBozkurt
https://twitter.com/Greenpeace_Med
serkut.bozkurt@posta.com.tr

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;