GM Opel'i satmayacak

Toparlanmaya başlayan otomotiv devi General Motors, Avrupa birimi Opel'i satmaktan vazgeçti. Karar Almanya'da tepkiyle karşılandı

05 Kasım 2009, Perşembe 05:00
A A

MAGNA İLE ANLAŞMIŞTI

İflasın eşiğinden dönen Amerikalı otomobil üreticisi General Motors (GM), Almanya’da kurulu birimi Opel ile onun İngiliz markası Vauxhall’ı satmaktan vazgeçti. GM, Opel’in yüzde 55 hissesini Kanadalı otomotivci Magna International ve ortağı Rus Sberbank’a satmayı planlıyordu. Bu konudaki açıklama geçen ay yapılmıştı. Ancak GM Yönetim Kurulu, ekonomik koşullardaki düzelme, Avrupa’nın iş koşullarındaki toparlanma ve Opel’in stratejik önemini gerekçe göstererek kararından vazgeçtiğini duyurdu.

ALMANYA TEPKİ GÖSTERDİ

GM’in kararı Almanya tarafında tepkiyle karşılandı. Almanya Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle, “General Motors’un Almanya’ya karşı davranışı kabul edilemez” dedi ve Opel’den yeniden yapılanma planını ortaya koymasını istedi. Bruederle, GM’in Opel’in satışına onay verdiği süreçte Alman hükümetinin destek için verdiği 1.5 milyar euro’yu da geri alabileceğini söyledi. GM İcra Kurulu Başkanı Fritz Henderson, GM’in yeniden yapılanma planını Alman hükümetine daha sonra sunacağını bildirdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;