Göçmen kaçakçılığına ağır darbe

Muğla'nın Milas İlçesi merkezli birçok ilçe ve İstanbul, İzmir ile Aydın'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda adrese polis tarafından göçmen kaçakçılığına yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda, organizatör oldukları ileri sürülen 27 kişi ile 331 kaçak yakalandı. Operasyona Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı ekipler de destek verdi

16 Kasım 2012, Cuma 20:08
A A

Milas Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yaklaşık 9 ay önce göçmen kaçakçılığına yönelik soruşturma başlatıldı. Muğla Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, göçmen kaçakçılığı yaptığı belirtilen şebekenin izini sürdü. Yaklaşık 9 ay boyunca şebekenin her adımını izleyen ekipler tüm bağlantılarını deşifre etti.

Adreslerin belirlenmesinin ardından geçen Çarşamba günü sabah saatlerinde, Muğla’nın Milas, Marmaris ile Bodrum ilçeleri, İstanbul, İzmir ve Aydın’da eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyona Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekipler de destek verdi. Operasyon kapsamında 157 Burma, 58 Filistin, 50 Afganistan, 41 Suriye, 12 Gürcistan, 7 İran ve 6 Türk uyruklu 331 kaçak ile bu kişileri yasadışı yollardan yurt dışına götürmek istediği belirtilen 27 kişi yakalandı.

Operasyonlarda, kaçakların taşınmasında kullanılan 12 tekne ile üç araca elkonuldu. Emniyette sorguları süren 27 kişinin işlemlerinin tamamlanmasının ardından ’Örgütlü olarak göçmen kaçakçılığı yapmak’ suçundan yarın adliyeye sevk edileceği bildirildi. Gözaltına alınan kaçakların ise sınırdışı edileceği kaydedildi.

Oktay ÇAYIRLI/MİLAS (Muğla), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;