Göçmen trajedisini böyle protesto ettiler

Sadece bu sene bin 750 kişinin yaşamını yitirdiği göçmen trajedileri karşısında İngiltere'nin takındığı tutumu utanç verici olarak tanımlayan Uluslararası Af Örgütü çarpıcı bir protestoya imza attı

23 Nisan 2015, Perşembe 10:15
A A

Sadece bu sene bin 750 kişinin yaşamını yitirdiği göçmen trajedileri karşısında İngiltere'nin takındığı tutumu utanç verici olarak tanımlayan Uluslararası Af örgütü çarpıcı bir protestoya imza attı.

İngiltere'nin güney kıyısında bulunan Brighton kentinde bir araya gelen onlarca kişi plajda siyah ceset torbalarının içine girerek gösteri yaptı.

Grubun hazırladıkları pankartlara “boğulmalarına izin vermeyin” (Don't Let Them Drown) yazdıkları görüldü.

Londra merkezli Uluslararası Af örgütü'nü destekleyen kalabalık dikkat çekici bu protestoyla bugün, Brüksel'de buluşacak liderlerin etkili bir karar almasını istediklerini ortaya koydu.

Bugün Avrupa Birliği liderleri Brüksel'de acil bir toplantıyla bir araya gelerek göçmen krizini masaya yatıracak.

Raporlara göre bu sene başından itibaren 21 bin kişi Akdeniz'i aşarak Avrupa'ya geldi. Bu rakam geçen yılın rakamlarıyla benzerlik gösterirken, göçmenlerin Avrupa'ya gelmek üzere çıktıkları yolculuklar çoğunlukla faciayla sonuçlanıyor.

Göçmen trajedilerinden sonuncusu ve en büyüğü geçtiğimiz Pazar günü yaşandı. Libya'dan hareket eden göçmenleri taşıyan gemi alabora oldu ve 800 civarında kişi doğularak yaşamını yitirdi.