'Göçmen Türkleri değil, elitleri öldür'

Norveç'te 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'in, Almanya'da 8'ü Türklere yönelik 10 cinayetten sorumlu tutulan Beate Zschäpe'ye gönderdiği mektubun ayrıntıları ortaya çıktı.

19 Kasım 2012, Pazartesi 09:05
A A

Almanya'da 10 cinayetten sorumlu tutulan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüne üye olmaktan yargılanan Beate Zschäpe'ye gönderilen mektubun içeriği kamuoyuna yansıdı.

Alman "Der Spiegel" dergisinin internet sayfasında yer alan habere göre, üç sayfalık mektup "Sevgili kız kardeşim Beate" sözleriyle başlıyor. Mektupta Norveçli aşırı sağcı, kadın tutukludan siyasi görüşlerini gizlememesini ve dava sürecinden aşırı sağcı propaganda amacıyla faydalanmasını istiyor.

Mayıs ayında kadın tutuklunun bulunduğu Köln-Ossendorf Cezaevine gönderilen mektuba yargı makamları tarafından el konulmuş ve mektup Beate Zschäpe’ye verilmemişti. Mektubun içeriği bugüne kadar bilinmiyordu.

CİNAYETLERİ ÖVÜYOR


Mektubunda Breivik “Eğer gerçekten militan bir milliyetçi olduğu netleşirse Beate Zschäpe'nin Almanya’da çokkültürlülüğü ve İslamileşmeyi durdurmak için elinden geleni yapan ve her türlü fedakârlıkta bulunan milliyetçi direnişin cesur bir kahramanı” olacağını belirtiyor.

Breivik ayrıca aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün 8'i Türk 9 göçmen ve 1 polis memuruna yönelik cinayetlerini mektubunda övüyor. Ancak “elitlere yönelik saldırıların azınlıklara yönelik saldırılardan daha etkili olacağını” belirtiyor. Bununla birlikte “her iki saldırı biçiminin de çokkültürlülük tecrübesine zarar vermeye katkıda bulunduğunu” ekliyor.

'ARINDIRICI FIRTINANIN İLK DAMLASIYIZ'

Mektup “Her ikimiz de Avrupa'nın tutulacağı muazzam, arındırıcı fırtınanın habercisi olan ilk yağmur damlaları arasındayız” sözleriyle sona eriyor. Breivik, kendisini ve Zschäpe'yi “muhafazakâr devrimin şehitleri” olarak tanımlıyor ve “fedakârlıkları ve çabalarıyla gurur duymaları gerektiğini” ifade ediyor.

Deutsche Welle Türkçe

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;