Göçük altından çıkıp işe başladılar

Sivas'ta bir krom madeninde dün sabah meydana gelen göçükte tünelde mahsur kalan 3 işçi, 20 saat sonra kurtarıldı. İşçiler sabah taburcu olduktan sonra tekrar maden ocağının şantiyesine döndü

Göçük altından çıkıp işe başladılar

Koyulhisar ilçesi Bahçe Köyü yakınlarındaki Eda İnşaat ve Madencilik Şirketi’nin işlettiği krom madeninde gece vardiyasındaki işçilerin çalışması sırasında dün saat 05.00 sıralarında göçük meydana geldi.

Maden ocağının 110 metre uzunluğundaki tünel kısmında meydana gelen göçükte, vardiyada çalışan 18 yaşındaki Ahmet Yakar, 35 yaşındaki Halil Yakar ve 29 yaşındaki Ayhan Aykurt adlı işçiler mahsur kaldı. Olayın haber alınmasının ardından arama ve kurtarma ekipleri ile sağlık ekipleri bölgeye sevk edildi.

Ocağın giriş tüneli önündeki toprağı kaldırmak için iş makineleri gün boyu yoğun şekilde çalıştı. Yüzeydeki toprak kaymasının devam etmesi, zaman zaman çalışmaları aksattı. Göçüğün yaşandığı tünel kısmındaki arama-kurtarma çalışmaları gece de alanda ışıklandırma yapılarak devam etti. Gece 01.00 sıralarında tünelin giriş kısmının açılmasıyla birlikte mahsur kalan 3 işçiye ulaşıldı. Tünele giren ekipler, 20 saattir mahsur durumda olan Ahmet Yakar, Halil Yakar ve Ayhan Aykurt’u kurtardı.

TABURCU OLDU, İŞE DÖNDÜLER

Koyulhisar Devlet Hastanesi’ne götürülen işçiler tedavilerinin ardından bu sabah taburcu edilerek yeniden normal hayatlarına döndüler. Memleketlerine gitmeyen 3 işçi de göçüğün olduğu maden ocağındaki şantiyelerindeki çadırlarına geri döndü.

İşçilerden Ahmet Yakar tekrar çalışmayı düşündüğünü, ama bir süre izin kullanabileceğini belirtti. İşçiler 15 gün önce işe başladıklarını götürü usulde çalıştıkları için henüz ücret almadıklarını belirtti.

Göçük altından böyle çıkartılmışlardı.

Yaşadıklarını anlatan işçilerden Ahmet Yakar, "Tünelde biraz sıkıntılıydık. Stres vardı ister istemez. İş makinelerinin sesini duyunca arkadaşlarımızın bize ulaşacağını anladık. Orada kendimizce ısınmaya çalışarak kurtarılmayı bekledik. Kurtarıldığımız için çok mutluyuz" dedi.

Arkadaşlarına kucaklayarak karşılayan diğer işçiler de büyük mutluluk yaşadı. Göçük sonrası ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirten maden işçileri, 3’ünün de sağ salim kurtarılmasının kendilerini mutlu ettiğini anlattı.

OCAK KAPATILACAK

Krom maden ocağının yetkililerinden maden mühendisi Erdem Göktaş ise toprak kaymasının tünel girişinde olduğunu belirterek, "Ocağın içi sağlam, 3 işçiyi içeriden sağ çıkarttık. Yaşanan olay bir heyelandı. Yağışlardan dolayı toprak kayması ocağın girişini kapattı. 3 makine çalışarak hafriyatı alıp işçileri çıkarttık. Burası güvenli bir bölge olmadığı ve yine toprak kayma riski bulunduğu için burada artık çalışmayı düşünmüyoruz" diye konuştu.

Bülent TATLI/KOYULHİSAR (Sivas), (DHA)