'Göçükte üşümemek için çalışma yaptık'

Sivas'ın Koyulhisar İlçesi'ndeki bir krom madeninde dün sabah meydana gelen göçükte mahsur kalan 3 işçi 20 saatlik bekleyişin ardından sağ olarak kurtarıldı. İşçiler hastanede tedaviye alındı

16 Kasım 2012, Cuma 08:01
A A

Koyulhisar İlçesi Bahçe Köyü yakınlarındaki Eda İnşaat ve Madencilik Şirketi’nin işlettiği krom madeninde 24.00-08.00 şafak vardiyası yapan işçilerin çalışması sırasında sabah saat 05.00 sıralarında göçük meydana geldi. Maden ocağının 110 metre uzunluğundaki tünel kısmında gerçekleşen göçükte, vardiyada çalışan 18 yaşındaki Ahmet Yakar, 35 yaşındaki Halil Yakar ve 29 yaşındaki Ayhan Aykurt isimli işçiler ocak içinde mahsur kaldı. Olayın haber alınmasının ardından iş makineleri, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü arama ve kurtarma ekipleri ile sağlık ekipleri bölgeye sevk edildi.

Sabah saatlerinden itibaren ocağın giriş tüneli önündeki toprağı açmak için iş makineleri yoğun şekilde çalıştı. Ancak yüzeydeki toprak kaymasının devam etmesi zaman zaman çalışmaları aksattı. Sivas Valisi Zübeyir Kemelek’in de yerinde incelediği çalışmalar gece saatlerinde de devam etti. Çalışmaya katılan ekipler için Kızılay çadır kurarak yiyecek dağıttı.

SEVİNDİRİCİ HABER 01.00’DE GELDİ

Yolun şekilde devam eden çalışmalarda tünelin giriş kısmının açılmasıyla birlikte mahsur kalan 3 işçiye ulaşıldı. Tünelde açılan delikten içeriye giren ekipler, 20 saattir mahsur halde bekleyen Ahmet Yakar, Halil Yakar ve Ayhan Aykurt’a ulaştı. Uzun süredir bekleyen ve bitkin düştükleri gözlenen işçiler sağlık ekiplerinin yardımıyla ambulansa konularak Koyulhisar Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Her 3 işçinin de genel sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Saatlerdir arkadaşlarının kurtarılmasını endişe içerisinde bekleyen mesai arkadaşları ile işçilerin yakınları da büyük bir sevinç yaşadı.

"ÜŞÜMEMEK İÇİN ÇALIŞMA YAPTIK"

Ayhan Akkurt (29) da "Tünelin 50 metre kadar içindeydik. Maden içinde üşümemek için kürekle çalışma yaptık" dedi.

Evli ve bir çocuk babası Halil Yakar (35) ise "İş makinelerinin çalışma sesini duyduk. Kurtarılacağımıza emindik. Üşüdükçe içeride çalışma yaparak
ısınmaya çalıştık. Bizi kurtaran herkese teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

Kurtarma çalışmalarını koordine eden Sivas İl Afet Acil Durum Müdürü Nazif Ekinci, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 işçinin sağ olarak göçükten
çıkartılmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Hummalı ve uzun süren bir çalışma sonucunda beklenilen neticeyi aldıklarını ifade eden Ekinci, şunları kaydetti:
"Arkadaşlarımızı sağ salim kurtarma şerefine nail olduk. Kamu kurumları  ve vatandaşlarla bütün imkanlarımızı birleştirerek netice almaya çalıştık. Burada  görev alan herkese teşekkür ediyorum. Sayın valimiz ile de görüştüm, kendisi de son derece memnun oldu. Son derece mutluyuz. Bir insanın mutlu olması için bundan başka ne olabilir ki. Üç insanın sağ salim çıkması her şeyi unutturdu."

Koyulhisar ilçesine bağlı Bahçeköy’de özel bir şirkete ait krom madeninin girişinde göçük meydana gelmiş, madenin bulunduğu tepeden kopan toprak ve kaya parçaları, galerinin girişini kapatmıştı. Madende mahsur kalan işçiler Ahmet Yakar, Halil Yakar ve Ayhan Akkurt, yaklaşık 20 saat sonra kurtarılmıştı.

DHA/AA

  

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;