Gökçeada 24 saattir elektriksiz

Gökçeada 24 saattir elektriksiz

01 Ocak 2010, Cuma 14:24
A A

Çanakkale’nin Gökçeada İlçesi, yeni yıla karanlıkta girdi. Gelibolu Yarımadası'ndaki Kum Limanı bölgesinden başlayan ve Gökçeada Kefaloz Koyu'na kadar deniz altından giden enerji nakil hattında meydana geldiği belirtilen arıza, adalıları karanlıkta bıraktı. Gelibolu Yarımadası'ndan başlayıp Gökçeada'ya dek uzanan yaklaşık 32 kilometrelik enerji nakil hattının, 1600'üncü metresinde oluştuğu belirtilen arızaya ağır bir darbenin neden olabileceği belirtildi.

TEDAŞ Çanakkale Müdürü Volkan Arpacı dün saat 13.00'da meydana gelen arıza üzerine test aracının, enerji nakil hattının, Gelibolu'dan 1600'üncü metresinde arıza saptadığını söyledi. Ölçüm aracı ve onarım ekibiyle birlikte adaya geçmek için fırtınanın dinmesini beklediklerini söyleyen Volkan Arpacı, “Arızaya ağır darbenin neden olduğunu sanıyoruz. Aklımıza Karadeniz’de petrol aramak üzere Türkiye’ye gelen dev platform Leiv Eiriksson geldi. Dev platformun, 29 Aralık Salı günü Çanakkale Boğazı geçişi öncesinde, yaklaşık 24 saat, arızanın oluştuğu bölgede demir atmadan beklediğini biliyoruz” dedi.

Gökçeada Belediye Başkanı AK Partili Yücel Atalay da TEDAŞ yetkililerinin enerji nakil hattında bir arıza belirlediğini söyledi. Arıza tespit ekibi ve ölçüm aracının hava muhalefeti nedeniyle adaya ulaşamadığı için müdahale yapılamadığını belirten Atalay, “Arızanın ne zaman giderileceği belli değil. TEDAŞ Genel Müdürlüğü'nden Gökçeada’nın tamamına yetecek bir mobil türbin getirilerek, enerji problemi çözülebilir. 1980’li yıllarda adaya hizmet veren jeneratörle belirli zamanlarda, ilçe merkezinde üç bölgeye elektrik vermeye çalışıyoruz. Ancak köylere veremiyoruz. Enerji nakil hattı. 1984’te Japonya’dan gelen ekip tarafından döşenmişti” diye konuştu.

Erdem SÜREK/ÇANAKKALE, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;