Gökyüzünde gelen mesajla uçağının rotasını değiştirmiş

Ahmet Davutoğlu'nun Amerika'ya uçarken nefes kesen bir diplomasi trafiği yaşadığı ortaya çıktı

Gökyüzünde gelen mesajla uçağının rotasını değiştirmiş

DİPLOMASİ TRAFİĞİ

İsrail, Gazze’ye yardım götüren filoya saldırdığı sırada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan ile birlikte Latin Amerika turundaydı.

Bakan Davutoğlu, saldırıyı öğrendikten sonra hemen Brezilya’dan Amerika’nın New York kentine geçip Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırmıştı. Ahmet Davutoğlu’nun Amerika’ya uçarken nefes kesen bir diplomasi trafiği yaşadığı ortaya çıktı.

‘KULEDEN PİLOTA...’

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, uçakta olduğu için Davutoğlu ile görüşemedi. Barak bunun üzerine Ahmet Davutoğlu’nun uçağının rotasındaki havaalanı kulelerine “Acilen görüşmek istediği yönünde mesaj” bıraktı.

Özel uçak Hollanda Antilleri hava sahasına girdiğinde kuleden pilota “İsrail Savunma Bakanı, uçağınızdaki Türk bakan ile görüşmek istiyor” mesajı iletildi ve iki bakan bu mesajdan sonra temas kurdu.

ERDOĞAN'LA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri kaynaklarından alınan bilgilere göre Davutoğlu saldırıyı, içinde bulunduğu özel uçak Rio de Janeiro Havaalanı’ndan kalkacağı sırada öğrendi. Bunun üzerine pilottan hemen durması istendi.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ı arayarak değerlendirmelerde bulundu. Ancak bu değerlendirmeler sırasında özel uçak bir saat pistte kalınca, kuleden “Artık ya havalanın ya da pistten çekilin. Kalkışınız iptal edilecek” uyarısı geldi. Davutoğlu da BM Güvenlik Konseyi toplantısına katılma kararı alınca, uçak rotasını New York’a çevirdi.