Gökyüzünde meteor şovu

Bu gece (22 Nisan) gerçekleşecek meteor yağmuru havanın açık olması halinde çıplak gözle Türkiye'den de izlenecek

21 Nisan 2010, Çarşamba 13:56
A A

Gökyüzü bugün, "yıldız kayması" olarak da bilinen meteor yağmurlarına sahne olacak. Yıldız kayması havanın açık olması durumunda çıplak gözle görülebilecek. Gökyüzü meraklıları, Lyrid meteor yağmurlarını Ankara Üniversitesi (AÜ) Ahlatlıbel Rasathanesi’nde düzenlenen etkinliklerle de izleyebilecek.

AÜ Rasathanesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, halk arasında "kayan yıldızlar" ya da "meteorlar" olarak bilinen gök taşları, gök bilimin en çok ilgi çeken konularından birini oluşturuyor.

Yolculuğu dünya atmosferinde sona eren küçük boyutlu cisimler, gece gökyüzünde anlık ışıklı izler olarak görünüyor.

SEBEBİ KUYRUKLUYILDIZ

Göktaşı yağmurları, güneş sisteminin iç kısımlarına yani Güneş’e doğru yaklaşan bir kuyrukluyıldızdan kaynaklanıyor. Buz ve tozdan oluşan bu büyük kar toplarından her biri güneş sisteminin iç kısımlarına doğru yaklaştığında, güneş ışınları kuyruklu yıldızın donmuş yüzeyini ateşe veriyor ve toz parçacıkları serbest kalıyor.

Bir kuyruklu yıldız, güneş sisteminin iç kısımlarından her geçişinde trilyonlarca küçük parçacığı ardında bırakıyor. Dünya’nın yörüngesi bu kuyruklu yıldızın yörüngesiyle kesiştiğinde bir meteor yağmuru oluşuyor.

En ünlü meteor yağmurlarından biri Ağustos ayında izlenebilen Perseid meteor yağmuru olarak biliniyor. Meteor yağmurlarını izlemek için havanın açık olması durumunda teleskoba ya da başka bir gözlem aracına ihtiyaç duyulmuyor. Meteor yağmurları, bulutsuz gökyüzünde çıplak gözle rahatlıkla izlenebiliyor.

RASATHANEDEN ETKİNLİK

AÜ Rasathanesi, bugün yaşanacak Lyrid (Çalgı) Meteor Yağmuru için Ahlatlıbel yerleşkesinde bir etkinlik düzenleyecek.

Şehir ışıklarından uzakta gökyüzünde yaşanacak şöleni izlemek isteyen başkentli meraklılar için düzenlenecek etkinlik, saat 20.00’de başlayacak.

Katılımcılar, etkinlikte meteor yağmurları hakkında bir sunum izleyebilecek ve teleskoplarla çeşitli gök cisimlerini izleme şansına sahip olacak. Havanın kapalı olması durumunda alternatif bir program izlenecek.

Bu arada, Rasathane yetkilileri, havanın soğuk olması ihtimaline karşı, katılımcıları kalın kıyafetler giymeleri konusunda uyardı.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bugün öğle saatlerinde Ankara’da havanın kapalı olması, yer yer de yağış bekleniyor. Akşam 20.00-21.00 saatleri arasında ise başkentte, parçalı ve az bulutlu bir hava hakim olacak. Havanın açık olduğu saatlerde yıldız kayması çıplak gözle de izlenebilecek.

Akşam saatlerinde Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesinde yağışlar, iç ve batı bölgelerde ise parçalı ve az bulutlu hava bekleniyor.

(Milliyet)

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;