Göller bölgesinde susuzluk alarmı

Göller yöresindeki 65'ten fazla gölden 35'ten fazlasının susuz olduğunu, susuz göllerin ivedi olarak suya kavuşturulması gerektiği belirtildi

02 Şubat 2010, Salı 17:48
A A

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Antalya şubesinden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin göl ve sulak alanlar açısından son derece zengin bir ülke iken 20. yüzyıl boyunca 1 milyon 400 bin hektar sulak alan ve gölün kurutulduğu, en büyük zararı göller yöresindeki göllerin gördüğü, en çok kurutulan göllerin de göller yöresinde olduğu belirtildi.

Göller yöresinde 65’ten fazla göl bulunduğu, bunların 35’ten fazlasının susuz olduğu ifade edilen açıklamada, küresel ısınmanın ortaya çıkaracağı susuzluk sorununa karşı zararın en aza indirilmesi amacıyla susuz göllere ivedi olarak çözüm bulunması ve suya kavuşmalarının sağlanması istendi.

SUSUZ KALAN GÖLLER

Antalya: Avlan Gölü (suya kavuşan ilk göl), Karagöl, Girdev Gölü, Müren Gölü, Küçükgöl, Manay Gölü, Sarıgöl (Kırkpınar), Gölcük Gölü, Genceli Gölü, Keklicek Gölü, Yamansaz Gölü (yarısı susuz ve susuz bölümü hızla dev binalarla yapılaşmakta), Çakal Gölü (yüzde 50’si susuz), Karadayı-Boğazak sazlıkları, Boğazkent Kuş Cenneti.
Burdur: Burdur Gölü (dikkuyrukları ve suları tehlikede), Kestel gölü, Yazır Gölü, Akgöl, Yarışlı Gölü (yazları susuz), Mamak Gölü, Kurugöl, Beylerli Gölü, Karataş Gölü (suları ve balıkları tehlikede), Gölhisar Gölü (hızla kurutulmakta), Acıgöl (tuz stepleri tehlikede), Karaevli Gölü, Salda Gölü (kumları ve berraklığı tehlikede), Heybeli Gölü, Karaevli Gölü, Pınarbaşı Gölü. Isparta: Eğirdir gölü (kerevitleri ve varlığı tehlikede), Kovada Gölü (suları tehlikede), Alparslan Gölü.
Konya: Beyşehir Gölü (suları tehlikede), Suğla Gölü, Arapçayırı Çumra Ovası, Güvenç Gölü, Yarma bataklığı, Hotamış sazlıkları, Samsam Gölü, Akşehir Gölü, Karapınar Ovası, Ereğli sazlıkları.
Mersin: Aynaz bataklığı, Regma bataklığı.
Hatay: Amik Gölü.
Afyonkarahisar: İscehisar Gölü (mermer tozu ve mermer kırıntılarından büyük risk altında).

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;