Gönül: Hükümet itidalli davrandı

2004 yılında “Gülen Cemaati'ni bitirmek için MGK'da kararlar alındığı” iddialarıyla ilgili konuşan dönemin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, konuyu 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in gündeme getirdiğini söyledi. Gönül, “Hükümet itidalli davranıp daha büyük gerilimi önlemiştir” dedi

30 Kasım 2013, Cumartesi 10:01
A A

2004 yılındaki Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) Fethullah Gülen’e karşı eylem planı hazırlandığı haberiyle başlayan tartışmalar devam ediyor.

Kararların altında imzası bulunan eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Milliyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

Vecdi Gönül, kamuoyunda konunun MGK gündemine hükümetin getirdiği gibi bir algı yaratıldığını belirtti.

MGK toplantısının gündemini Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in hazırladığını vurgulayan Gönül, "Hükümet sanki bazı kötü planlar içindeydi, o zamandan bunu düşünüyordu gibi. Yani asıl gündemi tayin edenin Sayın Ahmet Necdet Sezer olduğu gözden kaçırılıyor” dedi.

MGK kararlarının tavsiye niteliğinde olduğunu belirten Gönül, Bakanlar Kurulu kararı olmadan konunun bir yaptırımı olmadığını da dile getirdi.

"O günkü şartlara göre hükümetin basiret ve itidalle davrandığını" ifade eden Gönül, "Daha başka problemlere, daha büyük gerilim ve sıkıntılara yol açacak gelişmeleri de böylece önlemiştir” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;