Gönüllü ev hapsinde 20 yıl

15 metre genişliğindeki derenin üzerine köprü yapma girişimi nedeniyle kendisiyle dalga geçildi, 20 yıldır evinden çıkmıyor

30 Kasım 2009, Pazartesi 11:58
A A

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'ne bağlı Yeşilköy'de, 15 metre genişliğindeki bir derenin üzerine köprü yapma girişimi nedeniyle kendisiyle dalga geçilen 73 yaşındaki İsmail Er, 20 yıl önce eve kapandı ve o gün bugündür bir daha dışarı çıkmadı.

KENDİ PARASIYLA YAPACAKTI

Bayramiçli İsmail Er'in evdeki hapsi, 20 yıl önce köye 2 kilometre uzaklıktaki derenin üzerine bir köprü yapma sevdasıyla başladı. İsmail Er, derenin üzerinden geçerek tarla ve bahçelerine giden köylülerin yolculuğunu kolaylaştırmak amacıyla bir köprü yapmak için harekete geçti. Köprünün yapımı için bütün malzemeleri kendi parasıyla aldı. Köylülerden de köprünün inşaatında çalışmaları için yardım istedi. Bazı köylüler, İsmail Er'in köprü yapma girişimini ciddiye almadıkları gibi, bir de dalga geçti. 

Bunun üzerine köprüyü yapmaktan vazgeçen İsmail Er, en azından traktörlerin sudan geçerken tekerleklerine taşların takılmasını önlemek amacıyla suyun içine beton dökerek traktörlerin dereden geçişlerini kolaylaştırdı. Ancak, köprü yapımıyla ilgili kendisiyle dalga geçilmesine içerleyen İsmail Er o günden sonra eve kapandı ve bir daha da insan içine çıkmadı.

ÇOK İLERİ GÖRÜŞLÜ

O gün bugündür köydeki evinden dışarı çıkmayan ve adeta kendisini eve hapseden İsmail Er köylülere küstü. Tam 20 yıldır evinden çıkmayarak hayata küsen İsmail Er'in, kendisiyle dalga geçen köylüleri protesto etmek için bu kararı aldığı ileri sürüldü. Olayın yaşandığı yıllarda çocuk olan Sadettin Korkmaz, “Biz olayı tam olarak hatırlamıyoruz. Ama büyüklerimizden duyduğumuz kadarıyla İsmail amca köprü yapma girişimi sırasında yaşananlardan dolayı hayata küsmüş. Kendisini en son çocukken görmüştük. Yüzünü bile unuttuk. Oysa İsmail amca köyün ileri gelenlerindendir. Kendisi ‘Ziraatçi İsmail’ diye anılır. Köyde meyveciliği başlatan ilk kişilerdendir. 20 yıl önce köprü yapma girişimi de ileriyi görebilen bir kişi olduğunu gösteriyor. Aradan yıllar geçti ve İsmail amcanın 20 yıl önce yapmak istediğini köylüler bundan 3 yıl önce yaptı. Derenin üzerine kurulan köprü köylülerin tarla yolculuğunu kolaşlaştırdı. Oysa İsmail amcanın düşüncesi ciddiye alınsa bu köprü yıllar önce de gerçekleşmiş olabilirdi” dedi.

SORULDUĞU ZAMAN KIZIYOR

Kendisini eve hapseden İsmail Er ise “Köprü nedeniyle kimseye kırgın değilim. Canım sokağa çıkmak, insanlarla görüşmek istemiyor. Ara sıra sadece evin bahçesine kadar çıkıyorum. Onun dışında yıllardır hiç sokağa, kahveye çıkmadım. Eğer eve misafir gelirse o zaman insanları görürüm” diye konuştu.

Zeliha Er ise eşinin eve kapanmasının nedenini tam olarak kendisinin de bilmediğini belirterek, “Sorduğumuz zaman kızıyor. Ne yaptıysak sokağa çıkarmamız mümkün olmadı” dedi. Köylüler, İsmail amcayı yıllar sonra yeniden dışarı çıkarmak için önümüzdeki günlerde girişimde bulunacaklarını söyledi.

Fatih DALDAL/BAYRAMİÇ (Çanakkale), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;