Google, Çin'de alarm veriyor

Çin'de üstünlüğü yerli rakibi Baidu'ya kaptıran Google'ın 'kan kaybının' devam ettiği belirtildi

24 Eylül 2009, Perşembe 17:15
A A

Çin İnternet Bilgi Merkezi (CNNIC), internette arama yapmak için Google’ı tercih eden kullanıcıların oranının Ağustos’ta yüzde 12.7’ye düştüğünü açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde Google’ın payı yüzde 15'in üstündeydi. Google’ın yerli rakibi Baidu ise Pazar payını yüzde 0.3 artırarak yüzde 77.2 paya sahip oldu. CNNIC raporuna göre, Çinli kullanıcıların sadece yüzde 6'lık kısmı Microsoft'un yeni arama motoru Bing’i denedi. Raporda, Microsoft’un internet ürünü IE ve mesajlaşma programı Messenger sayesinde arama pazarındaki payını artırmasının beklendiği belirtildi. Rapora göre, arama yapan internet kullanıcılarının sadece yüzde 1.7'lik kısmı Yahoo’yu tercih etti.

China Digital Times dergisine göre, geçen ay internet kullanıcılarının sayısı 350 milyonu aştı. Yeni kullanıcıların daha çok Çin’in kırsal kesimlerinden kaynaklanması, Google’a olumsuz olarak yansıyor. CNNIC raporuna göre, Google sahip olduğu İngilizce içerik üstünlüğü nedeniyle daha çok eğitimli kesim tarafından tercih ediliyor.

Çeşitli araştırma kuruluşlarının raporlarına göre, Google’ın Çin’deki payı yüzde 20 ile 30 arasında gösterilmekteydi. Çin’in internet otoritesi CNNIC raporu, Google’ı hayal kırıklığına uğrattı.

Sadi KAYMAZ/ PEKİN, (DHA)

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;