Görmüyor duymuyor, dokunarak tanıyor

72 yaşındaki Sivaslı dedenin gözü görmüyor, kulağı duymuyor ama o herkesi dokunuşlarıyla tanıyor

06 Kasım 2009, Cuma 12:05
A A

Sivas’ın Hafik ilçesine bağlı bir köyde yaşayan, doğuştan işitme engelli olan ve yaklaşık 20 yıldır da göremeyen 72 yaşındaki İhsan Bayrak, geliştirdiği dokunuşlarla çevresindekilerle iletişim kurabiliyor. 

Tavşanlı köyünde yaşayan doğuştan işitme engelli İhsan Bayrak, yaklaşık 20 yıl önce de görme yetisini kaybedince çevresindekilerle iletişim kurmak için çeşitli işaret teknikleri geliştirdi. Görme duyusunu kaybetmeden önce tanıdığı kişilerle, şu anda iletişim kurabilmek için zihninde kişilere özgü işaretler oluşturan Bayrak, insanların kim olduğunu avuç içine ve el parmaklarına yapılan dokunuşlarla anlıyor. 

TRAŞINI BİLE RAHATÇA OLUYOR

Bayrak ile iletişim kurmak isteyen kişiler, onun eline ve avuç içine kendilerini tanıtan dokunuşlar yapıyor. Hiç evlenmeyen Bayrak, kız kardeşini orta parmağına dokunuşundan, erkek kardeşlerini ise orta parmağın sağ ve solundaki parmaklara dokunuşlarından tanıyabiliyor. Köylüleri de kendilerine özgü dokunuşlarla tanıyan, köydeki cenaze, düğün ve benzeri olayları aynı şekilde kavrayan İhsan dede, yemek, tıraş gibi birçok ihtiyacını kendisi görebiliyor. 

GENÇLERLE HALAY ÇEKİYOR

Köyde yaşayan kız kardeşi ve komşularının yardımıyla hayatını sürdüren, neşeli bir kişiliğe sahip olan Bayrak, köydeki gençlerle halay da çekiyor. Komşusu Hamza Acısu, Bayrak’ın doğuştan işitme engelli olduğunu, yaklaşık 20 yıldır da gözlerinin görmediğini söyledi. Bayrak’ın tüm ihtiyaçlarını kendisinin karşılayabildiğini anlatan Acısu, kurdukları işaret diliyle Bayrak ile iletişim kurabildiklerini kaydetti. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;