Görüntüle, kaydet, internete sızdır

CHP lideri Baykal'a ait olduğu öne sürülen video görüntüleri, Türkiye'de uzun süredir tartışılan 'yaşadışı dinleme-izleme'yi bir kez daha gündeme getirdi

Görüntüle, kaydet, internete sızdır

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), ortaya saçılan bu görüntü ya da dinleme kayıtlarının büyük olasılıkla konuşan kişilerle aynı ortamda bulunan üçüncü kişilerce yapıldığı saptamasını yapmıştı.

TİB, bu saptamanın da ‘kesinlik’ taşımadığını, aynı zamanda konuşan kişilerin gerçekten o kişiler olup olmadığının da net olarak ortaya konulamayacağı sonucuna ulaşmıştı. Son yıllarda internet aracılığıyla sızdırılan görüntü ve ses kayıtlarından mağdur olanlardan bazıları şunlar:

Prof. Teziç de listede
Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç:
Kayıtta Erdoğan Teziç olduğu öne sürülen kişi, Genelkurmay’ın 27 Nisan e-muhtırasına işaret ediyor ve bununla bağlantılı olarak gündemdeki cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında yorumlarda bulunuyor.

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci: Nur cemaati lideri Fethullah Gülen hakkındaki beraat kararına itiraz ederek gündeme gelen Demirci’ye ait olduğu öne sürülen ses kaydında Başbakan Tayyip Erdoğan ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’ya yönelik ağır hakaretler yer alıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Öğretim Komutanı Kadir Sağdıç: Ses kaydında Sağdıç oluduğu öne sürülen kişinin ordunun gerektiğinde reaksiyon göstereceği yönündeki beyanları bulunuyor.

Genelkurmay Başkanlığı Elektronik Sistemler (GES) Komutanı Tuğgeneral Münir Erten: Ses kaydında Erten olduğu öne sürülen kişinin TSK’nın Kuzey Irak’a düzenlediği hava harekatında açıklanandan çok daha az terörist öldüğüne yönelik sözleri yer alıyor.

Karadayı’nın küfürü
Hakkari Dağlıca Tabur Komutanı Yarbay Onur Dirik: PKK’nın baskın yaptığı taburun komutanına ait olduğu öne sürülen ses kaydında, komutanlara ve bölge halkına ağır hakaretler bulunuyor.

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı: Karadayı’ya ait olduğu öne sürülen ses kaydında Anayası Mahkemesi tarafından iptal edilen cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi yaşanan 367 oy tartışması konusunda ifadeler yer alıyor. Kayıtta,
Karadayı olduğu iddia edilen kişinin, ANAP eski Genel Başkanı Erkan Mumcu’ya yönelik hakaretleriyle, Silahlı Kuvvetler’den beklentileri bulunuyor.

Ergenekon soruşturmasında tutuklanan emekli Orgeneral Şener Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur: Mukaddes Eruygur’un yalanlamadığı ancak avukatının “Müvekkilime ait değil” dediği kayıtta, Mukaddes Eruygur olduğu iddia edilen kişinin, bazı mankemelerin kendi taraflarında olduğuna dair ifadeleri bulunuyor.

Başbuğ da dinlenmiş
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ: Ses kaydında Başbuğ olduğu öne sürülen kişi, kozmik oda aramasıyla ilgili sert değerlendirmelerde buluyor.
Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ses kaydı yalanlanmadı ancak “yurt dışında askeri personele yapmış olduğu bir konuşmadan yararlanılarak düzenlendiği anlaşılmıştır” denildi.

Keçiören eski Belediye Başkanı Turgut Altınok: AK Partili Altınok’un ismi 2009 yerel seçimleri öncesinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için gündeme gelmişti. Turgut Altınok, bir kadınla çekilen görüntüleri internete düşünce, adaylıktan vazgeçmişti.

Gazeteci Ali Kırca: Bir otel odasında kurulan gizli kamerayla bir kadınla ilişkisi kayda alınıp yayınlanmıştı.

2