Göz tansiyonu körlük yapıyor

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik, göz tansiyonu hastalığının dünyadaki körlüklerin yüzde 13.5'ini oluşturduğunu söyledi

06 Kasım 2009, Cuma 14:24
A A

Prof. Dr. Tamçelik, yaptığı yazılı açıklamada, glokomun her yaşta görülebilecek bir hastalık olduğunu ancak olguların yüzde 75’inin 65 yaş üzerinde olduğunu kaydetti.

Glokom hastalığının dünyadaki körlüklerin yüzde 13.5’ini oluşturduğunu ve en sık görülen ikinci körlük nedeni olduğunu ifade eden Tamçelik, glokomun her 10 bin kişiden dördünde görüldüğünü, bu oranın yaş ilerledikçe arttığını, 40 yaşın üzerinde görülme olasılığının yüzde 2 olduğunu belirtti.

Tamçelik, glokomun halk arasında, göz içi basıncının (göz tansiyonu) yükselmesi olarak bilinmesine karşın aslında göz tansiyonuna bağlı olarak gelişen, görme sinirinin hasarı ve görme hücrelerinin kaybıyla sonuçlanan bir hastalık olduğunu ifade etti.

DÜZENLİ MUAYENE ŞART


Glokom hastalığının çeşitli muayene yöntemleriyle teşhis edildiğini bildiren Tamçelik, en önemli teşhis yöntemlerinin göz tansiyonunun ölçülmesi, görme alanı muayenesi ve görme siniri analizi olduğunu belirtti.

Glokomun çoğu zaman hiçbir belirtisi olmadığından, glokomdan korunulması için yapılabilecek tek ve en önemli şeyin düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırmak olduğunu ifade eden Tamçelik, glokomun tam olarak iyileşmesinin söz konusu olmadığını, erken teşhisi halinde daha fazla hasar oluşmasının önlenebileceğini kaydetti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;