Göz tembelliğine karşı erken tanı

İzmir’deki Kaşkaloğlu Göz Hastanesi’nde görevli Op. Dr. Murat Çağlayan, küçük yaşlarda görülen görme bozukluklarının, göz tembelliğine yol açtığını söyledi.

13 Mart 2017, Pazartesi 15:37
A A
Gözlerin 7 - 8 yaşına kadar gelişimini tamamladığını belirten Op. Dr. Murat Çağlayan, şaşılık, yüksek bozukluktaki kırma kusurları, iki göz arasında bulunan 3 numaralık fark, doğuştan gelen katarakt ve aşırı göz kapağı düşüklüklerinin göz tembelliğini tetiklediğini kaydetti.
 

10 yaşından sonra göz tembelliği hastalığı tedavi edilemez.


Çağlayan, "Çocuklar 3 - 4 yaşlarında tam olarak görmeye başlar. Hastalıklar nedeniyle yeteri kadar kullanılmayan göz ise gelişimini tamamlayamaz. Küçük yaştaki çocuklar sağlam gözleriyle görebildikleri için diğer gözdeki bozukluğu da anlayamaz ve ifade edemez. Bu nedenle ebeveynlerin mutlaka 1 yaşından itibaren her yıl çocuklarını düzenli olarak göz muayenesinden geçirmesi gerekiyor. 10 yaşından sonra göz tembelliği hastalığı tedavi edilemez. Göz tembelliği ciddi bir hastalıktır ve yüzde 90’a varan görme kaybına sebep olabilir" diye konuştu.Tedavinin iki aşamalı uygulandığı bilgisini veren Op. Dr. Murat Çağlayan, "Göz tembelliğine yol açan aşılık veya kırma kusurlarının (miyop, hipermetrop, astigmat gibi) tedavisi, ameliyat ve gözlüklerle yapılır. Daha sonra da sağlam göz kapatılarak daha az gören gözün kullanılması ve çalışması sağlanır. Kapatma tedavisi ne kadar erken yapılırsa, başarı şansı da o kadar yükselir" dedi.
Çağlayan, ailesinde göz tembelliği görülen çocukların risk altında olduğunu dile getirerek, düzenli kontrolün gerekliliğini vurguladı.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;