Gözler ekonomik verilerde

Pazar, 16 Mayıs 2010 - 05:00

GEÇTİĞİMİZ HAFTA NE OLDU?

Borsa geçen hafta, Yunanistan krizinin yarattığı kayıpları geri aldı. Hafta başında İspanya ve Portekiz tarafından açıklanan reform paketleri, piyasalar tarafından olumlu karşılandı.
Dış borsalara parelel endekse de sert alımlar geldi ve rekor kapanışlar gerçekleşti. Ancak Amerika’da ve Asya’da açıklanan şirket kârlılıklarının beklentileri karşılayamaması, haftanın son işlem günlerinde satışları getirdi.
Ayrıca Amerika’da sekiz bankanın işlemlerine yönelik başlatılan inceleme haberleri satışlara hız kazandırdı. Endeks, haftayı 55 bin 747’den kapattı.

Para piyasalarında yurtdışında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin arka arkaya açıklanan ekonomi paketleri takip edildi. Yurtiçinde ise siyasi gelişmeler izlendi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından kamu mali yapısında denetleyici bir mekanizma olan “mali kural” detayları açıklandı.
Bono piyasası: Piyasada gösterge olan 25 Ocak 2012 vadede faizler, hafta sonuna doğru gevşedi. Cuma günü yüzde 9.35 seviyesinden kapanış yaptı.
Döviz piyasası: Euro değer kaybetmeye devam etti. Dolar 1.5310, euro ise 1.9110 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

GELECEK HAFTA NE OLACAK?

Avrupa Birliği’nin dünyanın en büyük ekonomisi olması nedeniyle yaşanan sorunlar, tüm dünya ekonomilerini olumsuz etkiliyor. Piyasalarda, AB ülkelerinde yaşanan ekonomik sıkıntıların dünya ekonomilerinde bir süredir devam eden toparlanma sürecini sekteye uğratabileceği endişesi hakim.
Geçen hafta bazı AB ülkeleri tarafından açıklanan ekonomik paketler, endişeleri bir miktar giderdi ve borsalara alımlar geldi. Bu hafta ise hem yurtiçinde hem de yurtdışında önemli veriler açıklanacak. Yatırımcıların panik hareketlerden kaçınmaları ve ekonomik verileri takip etmelerinde fayda bulunuyor.

Para piyasalarında yurtiçinde yarın açıklanacak işsizlik rakamları ve tüketici güven endeks verileri dikkatle takip edilecek. Salı günü ise Merkez Bankası’nın faiz kararı önemli. Yurtdışında ise Amerika konut verileri izlenecek. Euro Bölgesi’nde cuma günü açıklanacak imalat endeks verisi önemli.
Bono piyasası: Piyasada gösterge olan 25 Ocak 2012 vadeli gösterge tahvilde faizler yüzde 9.20-9.30 bandında hareket gerçekleştirecek.
Döviz piyasası: Dolarda dirençler 1.5350 ve daha üstte 1.5400 seviyesinde. Destekler ise 1.5300 ve altta 1.5250’de.