Gözyaşı kavgası

Erdoğan'ın önceki gün 12 Eylül askeri darbesinde idam edilen gençleri çin ağlayıp referandumda 'Evet' oyu istemesi siyasette yeni bir atışmaya neden oldu

22 Temmuz 2010, Perşembe 05:00
A A

‘Siyasi sahtekar’ suçlaması

‘KARA BİR LEKE’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın AK Parti grup konuşmasında 12 Eylül döneminde idam edilen ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu’nun mektubunu ağlayarak okumasını, “Siyasi sahtekarlık” ve “Münafıklığın şahikası (en üst noktası)” olarak nitelendirdi. Bahçeli, dün yaptığı yazılı açıklamada, “Başbakan’ın grup toplantısında yaptığı konuşma siyasi tarihimize kara bir ilkesizlik, riyakarlık, siyasi sahtekarlık ve münafıklık örneği olarak geçecektir” dedi.

‘O SATIRI NİYE OKUMADIN?’

Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın ülkücü Mustafa Pehlivanlıoğlu’nun mektubunu ağlayarak okurken, bazı bölümleri atladığını da vurguladı. Bahçeli, Erdoğan’ın atladığı, “Şunu hiçbir zaman unutmasınlar ki Mustafa’lar ölür, Allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar.(...) Cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır. Sizden ricam ağlamayın” satırlarını anımsattı. Bahçeli şöyle davem etti: Türk milleti Başbakan’ın utanmadan sergilediği bu siyaset kalpazanlığının gerçek nedenlerini elbette görecek, hükmünü verecektir.

Başbakan samimidir, fikretmeyen küfreder’

‘Ağzımızı bozmayız’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 12 Eylül darbesinden sonra idam edilenleri anarken ağlamasını eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye sert tepki gösterdi. Hüseyin Çelik, “Fikretmeyenler küfrederler. Eleştirilerimiz birbirimizin hoşuna gitmeyebilir. Ama bu ağzımızı bozmayı gerektirmez. En kolay yapılan şey küfretmektir, hakaret etmektir” dedi.

‘İnsan olan duygulanır’

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Başbakan Erdoğan’ın ağlamasını eleştiren muhalefete sert çıktı. Başka gezegenden gelmeyenlerin bunları okuyunca duygulanacağını belirten Bülent Arınç, “12 Eylül’den nemalanan partiler varsa bunların başında CHP gelir. Sayın Kılıçdaroğlu bunu da öğrenmiş olsun” diye konuştu.

‘Darbenin bir ürünüsün, git tiyatroda rol yap’

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra idam edilen gençleri anarken gözyaşlarını tutamayan Başbakan Tayyip Erdoğan’ı sert sözlerle eleştirdi. Kemal Anadol “Senin Kenan Evren’den ne farkın var? Sizin genleriniz aynı. Sen 12 Eylül’ün ürünüsün, 12 Eylül çocuğusun. Parlamentoda değil Şehir Tiyatroları’nda yap bu ağlama numaralarını” dedi. CHP’li Anadol “Başbakan’ın yaptığı konuşma ve sergilediği manzara parlamentoya ve Türk siyasetine yakışmıyor. 12 Eylül’de çekilen sıkıntıların üzerine Recep Tayyip Erdoğan’ın oturmasını içime sindiremiyorum” diye konuştu.

‘CHP 12 Eylül’den önceki olayların sorumlusuydu’

Arınç’tan ağır suçlama

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 12 Eylül mağdurları için ağlamasını içten bulmayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve CHP’yi hedef alırken ağır sözler söyledi. Bülent Arınç, CHP’nin 12 Eylül’den önceki olayların sorumlusu olduğunu ve 12 Eylül’de sadece kapatılmakla kurtulduğunu öne sürdü. Bülent Arınç şöyle konuştu:

‘Onlar nemalandılar’

CHP 12 Eylül 1980’de, o tarihten önceki olayların sorumlusu olarak bilinmesine rağmen, toplumsal olayların tahrik edicisi olarak bir kısım çevreler tarafından bilinmesine rağmen 12 Eylül’den sonra yargılanmadı. Sadece tüm partiler kapatıldığı gibi CHP de kapatıldı ama hiçbir CHP’li yetkili mahkeme önüne çıkmadı, yargılanmadı. 12 Eylül’ün hiçbir etkisi CHP üzerinde olumsuz bir iz bırakmadı. Bunu bu şekilde söylemek istiyorum." dedi.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;