Greenpeace Pasifik Okyanusu'ndaki eylemini sona erdirdi

Shell'in Kuzey Kutbu'nda petrol sondaj faaliyetlerini protesto etmek amaçlı Polar Pioneer petrol platformunda 6 gün boyunca eylem yapan Greenpeace eylemcileri, okyanusta sertleşen hava şartları ve 7 metreyi bulan dalgalar yüzünden eylemlerine sona verdi

13 Nisan 2015, Pazartesi 12:19
A A

Kuzey Denizi’nde sondaja şiddetle karşı çıkan 6 Greenpeace eylemcisi herhangi bir mahkeme kararı çıkmadan, petrol platformundan inip botlarla Greenpeace’in Esperanza gemisine geri döndü.

Esperanza gemisinden botlarla hareket ederek Polar Pioneer’ın güvertesi altında kamp kuran ve hiçbir şekilde geminin navigasyonuna ya da operasyonuna müdahale etmediklerini belirten Greenpeace eylemcileri, ABD, Almanya, Yeni Zelanda, Avustralya, İsveç ve Avusturya vatandaşı. Eylemciler, yanlarında getirdikleri ekipmanla gerçek zamanlı olarak bütün dünya ile sosyal medyadan iletişim kurarken, canlı yayında videolar yayınladı.

Çarşamba günü Shell firması, bir Alaska federal mahkemesine başvurarak, 6 Greenpeace eylemcisinin uzaklaştırılması için geçici bir mahkeme emri talep etmişti.
Shell’in dava başvuru dilekçesinde, "Greenpeace ABD’nin firmalarına karşı pervazsız davranışı devam etti. Shell 2015 yazında Kuzey Buz Denizi’ne dönmek niyetinde olduğunu duyurdu. Greenpeace ABD derhal Shell’i durdurmak için yeniden kampanyayı başlattı" ifadelerine yer verildi.

Shell firmasından yapılan bir açıklamada ise Greenpeace eylemcilerinin kendi hayatları gibi gemilerindeki mürettebatın hayatını da tehlikeye attığı ileri sürüldü.

Greenpeace, Shell’in mahkeme başvurusuyla ilgili olarak, petrol platformunun uluslararası sularda olduğunu ve ABD mahkemelerinin uluslararası sulara müdahale yetkisinin olmadığını belirtmişti. ABD saatiyle cuma akşamı, federal yargıç Shell’in talebine derhal karar çıkarmayı reddetmiş ve bir-iki gün içinde kararı açıklayacağını kaydetmişti.

Greenpeace ABD Sözcüsü Travis Nichols, yaptığı açıklamada, mekanın Shell’in şikayeti için uygun olmadığını belirtirken, petrol firmasının 28 Nisan’da ihtiyati tedbir duruşmasında hakime diğer yasal argümanları sunacaklarını bildirdi.

Kuzey Kutbu’na doğru hareket eden Shell filosu’ndaki Noble Discoverer, dünyanın en eski petrol sondaj gemilerinden biri. Shell’in 2012’de Kuzey Buz Denizi’ndeki denemeleri başarısız olurken, deneme sırasında büyük tehlike atlatılmıştı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;